E-ticaret sitelerine mali denetim geliyor. - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

E-ticaret sitelerine mali denetim geliyor.

Tarih
29.3.2011
Bu haber 5642 kez okundu.

Vergi denetimi yolda!
Vergi denetimlerini sıklaştıran Maliye Bakanlığı, şimdi de sanal alemde yapılan ticareti mercek altına aldı. Alışveriş sitelerini incelemeye alan Maliye, bu sitelerde ürün sattığını tespit ettiği vatandaşlara tek tek yazı göndererek vergi dairesine çağırıyor. Kayıtdışıyla mücadele kapsamında denetim alanını genişleten ve rutin dışı alanları denetim kapsamına alan Maliye Bakanlığı’nın yeni hedefi sanal alışveriş siteleri üzerinden yapılan ticaret oldu.

Maliye, gözünü e-ticarete dikti
Avukatlar ve doktorlar başta olmak üzere serbest meslek gruplarına dönük sıkı vergi denetimlerini sürdüren, ardından birden fazla ev sahibi olanların ikinci evini vergi kıskacına alan Maliye, şimdi de sanal alemde yapılan ticareti mercek altına aldı. İnternet kullanımının  yaygınlaşmasıyla giderek hacmi artan eticareti gözüne kestiren Maliye Bakanlığı, birçok alışveriş sitesinde “sanal dükkan” açanlar ile bireysel olarak satış yapan vatandaşları tespit ederek, teker teker tebligat çıkarmaya başladı. Türkiye’de son yıllarda giderek çoğalan elektronik ticaret sitelerinde ticaret hacminin de katlanarak arttığını tespit eden Maliye Bakanlığı, öncelikle bu sitelerdeki kayıtlı kullanıcıların listelerini inceledi.  Bunların satış faaliyetleriyle ilgili bilgi toplayan Maliye, tespit ettiği satıcılara Ekim ayı itibarıyla tebligat göndermeye başladı. Türkiye çapında yürütülen çalışma, son dönemde İstanbul’da yoğunlaştı. Başta Gelir İdaresi Başkanlığı İstanbul Vergi Dairesi Başkanlığı’ndan gelen tebligatı alan yüzlerce kişinin başkanlığı aradığı ve konuyla ilgili bilgi almak istediği öğrenildi. Edinilen bilgilere göre, sanal alemde takı, elişi, vb. ürün satan ev hanımlarından öğrencilere kadar yüzlerce kişiye tebligat yapıldı. Vergi denetimlerine konu olan e-ticaret, kayıtlı mükellefler üzerinden yapılan değil, bu tür platformlarda, herhangi bir vergi beyan etmeksizin gelir sağlayan kişi, grup ya da şirketlere dönük ticaretten oluşuyor. Alışveriş sitelerinde ortalama 10 bin satıcı bulunduğu belirtiliyor.

Açıklama isteniyor
Yetkililer, benzer ürünlerin ticaretini yapmak üzere gerçek hayatta bir dükkan kuran, gelir ve KDV yükümlülüklerini yerine getiren satıcılar gibi, sanal alemde satış yapanların da aynı vergi yasalarına tabi olduklarını hatırlatıyorlar. Tebligat üzerine Vergi Dairesi’ne giden vatandaşların önüne hangi tarihler arasında kaç kalem mal sattığı listelenerek konuluyor ve açıklama isteniyor.  Vatandaşların açıklamalarının ise genellikle, “Kullanmadığım, kendime ait eşyaları sattım” şeklinde açıklama getirdikleri belirtiliyor.  Maliye, söz konusu vatandaşlara bir ifade tutanağı imzalatarak, gelir takdiri yapıyor. Maliye’nin tebligatında, “.... adlı internet sitesinden yaptığınız satışlar hakkında bilgi talebi” istendiği ve ilgililere 15 gün süre verildiği görülüyor. Maliye’nin yaptığı incelemelerde beyan edilmeyen gelirin tespit edilmesi halinde, bu kişilere iki kat özel usulsüzlük cezası kesilecek.

Cezalar kapıda
Aynı zamanda gelir takdiri yapılarak, bu gelir üzerinden gelir vergisi ile verginin bir katı tutarında vergi ziyaı cezası kesilmesi gündeme gelecek. Gecikilen her ay için yüzde 1.40 oranında gecikme faizi talep edilecek. Aynı zamanda yapılan satışların KDV’si de istenecek. Maliye Bakanlığı’nın denetimleri kapsamında söz konusu alışveriş sitelerinin ise herhangi bir yükümlülük altına girmemesi merak konusu oldu.

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.