Webden Sunum Yapmak - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Webden Sunum Yapmak

Tarih
10.11.2010
Bu haber 4980 kez okundu.

Bu yazıda bir web sitesi yaparken dikkat etmeniz gereken başlıca unsurları bulabilirsiniz.

Weblogların hayatımıza bu kadar girdiği bir vakitte artık internetle ilgilenen ve kendini ifade etmek isteyen çoğu kişi kendine kişisel bir web sitesi veya blog açabiliyor. Üstelik hazır scriptler ve sistemler sayesinde özellikle weblog yayıncılığına rağbet ne yazık ki bir hızlı tüketim eylemi olmaktan öteye gidememekte. Bu da birçok çöplük sitenin ortaya çıkmasına neden oluyor. Bazı siteler ise sunumlarının kötü olmasından dolayı haketmesi gereken ilgili çekemiyor.

Web sitesi hazırlamak da aslında bir sunum yapmaktır. İçeriğinizi ziyaretçilere okutmak, inceletebilmek öncelikli hedefiniz olmalıdır. Dolayısıyla sitenizi hazırlarken, içeriği daha iyi nasıl sunabileceğinizi de düşünmek durumundasınız. Eğer Blogger.com, TypePad.com, WordPress, Drupal gibi hazır sistemleri kullanacaksanız ve tasarımla uğraşmayıp halihazırda gelen temalardan birisini kullanmak istiyorsanız içinizi biraz daha rahat tutabilirsiniz. Zira bu tür geniş kitleler tarafından kabul görmüş sistemlerin temaları hazırlanırken tasarımda sunum ilkelerine büyük ölçüde dikkat edilmiştir.

İnsanlar webde gezerken, aradıkları içeriğe en hızlı şekilde, karmaşalara boğulmadan ulaşmak isterler. Eğer bu iki kriter doğru içerik ile beraber sunulabiliyorsa, ziyaretçinin o siteyi tekrar ziyaret etmesi ve başkalarına önermemesi için hiç bir neden yoktur.

Nasıl hızlı siteler yapabilirim?

Eğer içeriğe dayalı bir site yapıyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan birisi sitenin olabildiğince hızlı açılması gerektiğidir. Bu sayfanın kodlarına, kullanılan görsellerin doğru kullanımı gibi değişkenlere bağlı bir husustur.

Temiz kod çıkartmak, sizin html ve css bilginize göre, web standartlarını ne kadar uyguladığınıza bağlı bir konudur. Eğer html ve css bilmiyor ve birazcık İngilizceniz varsa W3Schools size html ve css'i öğretebilir. Web standartlarına uygun kodladığınız taktirde hem ziyaretçileriniz her türlü tarayıcıda sorunsuz görüntülenen sitenizle karşılaşacak hem de temiz kodunuz sayesinde sayfalarınız daha hızlı açılacak.

Sitenizde kullandığınız görseller web sitenizin açılışını etkileyen bir diğer etkendir. Eğer çok gerekli durumlar dışında grafik kullanmanız gerekmiyorsa kesinlikle kullanmayın. Görselleri kullanırken de kullandığınız formatın dosya boyutunu etkileyeceğini unutmayın. Örneğin Jpg formatını fotoğraf özelliği taşıyan görsellerde, daha az renge sahip küçük ölçülerdeki görsellerde ise Gif formatını kullanmalısınız. Bu olabildiğince küçük dosya boyutları elde etmenizi sağlayacaktır.

Özellikle blog türü sitelerde, sayfanın en üstünde sitenin adının yazılı olduğu bir fotoğraf veya illustrasyon kullanılmaktadır. Genellikle bu görseller büyük boyutlarda olduğundan web sayfası tarayıcı tarafından render edilirken yavaş açılıyor izlenimi verebilir. Bu gibi bir izlenimi engellemek için büyük boyutlu görselleri parçalayarak siteye koymak, ziyaretçinin aklında -tamamen psikolojik olarak- sayfanın daha hızlı açıldığı izlenimini bırakmaktadır.

Burada web standartlarına ufak bir giriş yapmak gerekirse, görselleri kullanırken img elementlerinde muhakkak alt özelliğini kullanın. Alt özelliği, görsellere açıklamalar eklemenizi sağlar. Bu sayede, ziyaretçi görseli göremezse alt özelliğine yazdığınız açıklama cümlesini okuyabilecektir. Özellikle görme engelli ziyaretçileriniz veya metin tabanlı browserlarla (Lynx) sitenize girildiğinde görselleri göremeyen ziyaretçileriniz için oldukça kullanıcı dostu bir davranışta bulunmuş olursunuz.

Sitenizde makale türünde uzun yazılar yayınlıyorsanız, ana sayfada bu yazıların sadece belirli kısımlarını gösterin ve devamı için bağlantı verin. Bu sayede ana sayfa boyutunda büyük ölçüde tasarruf etmiş olacaksınız.

Karmaşa nasıl engellenir?

Bu işin tasarım kısmı. Sayfada çokça bulunan görseller, animasyonlar veya ses unsurları ziyaretçinin dikkatinin dağılmasına neden olacaktır. Ziyaretçileri sitede tutmanın en kolay yolu, onları yeniye alıştırmak değil alıştıklarını vermektir. Örnek vermek gerekirse, site navigasyonunun sağda veya üstte verilmek yerine sayfanın en altında verilmesi ziyaretçinin sitede kaybolmasına neden olabilir.

Sadelik, içeriğin en büyük destekçisidir. Çünkü ziyaretçiniz sizin yazılarınızı, makalelerinizi okumak için sitenize gelir. Eğer bunu ağır grafiklerle sunmaya kalkarsanız içerikten çok tasarım ziyaretçiyi etkileyecektir, bu da sitenin amacına ulaşmasına engeldir.

Renkler... Özellikle blog türü, okumaya dayalı sitelerde renk kullanımında alışılmış renkleri kullanmaya özen gösterin. Birbirine zıt, çok canlı veya çok pastel renklerin bir arada kullanılması okuyucunun ya siteyi hemen terketmesine ya da yazıyı okurken yarıda bırakmasına neden olabilir. Örneğin, beyaz üzerine koyu gri ( #222222 ) bir yazı ile, bağlantıları da mavi tonu ( #1F558B ) veya kırmızı tonu ( #B80004 ) kullanmak okunuşluluğu oldukça artıracaktır. Şu iki örneği inceleyebilirsiniz:

Web'de sunum yapmak: Yazı renk örneği 1 Web'de sunum yapmak: Yazı renk örneği 2

Eğer renk kombinasyonları konusunda zorluk yaşıyorsanız ColourLovers sitesinde ziyaretçilerin en beğendiği kombinasyonlardan birisini kendi sitenize uygulayabilirsiniz.

Kullanıcıyı sitede tutmak, içeriği okutmak

Aslında yukarıda saydığımız hususlara uygun bir websitesi, tabiki de içeriğinin de düzgün ve hedef kitlesine uygun olduğunu varsayarak, ziyaretçisine istediğini vermek için yeterlidir.

Tekrarlamak gerekirse, ana sayfanızda kesinlikle yazınızın tamamını vermeyin. Bu hem açılışı geciktirecektir hem de diğer yazıların en üsttekinin gölgesinde kalmasını, dolayısıyla gözardı edilmesine neden olacaktır. Yazınızdan bir alıntıyla, mümkünse ilgi çekici bir özetle ve Yazının devamı için tıklayınız şeklinde bir bağlantıyla yazınızın tamamını iç sayfada verin.

Likit tasarımlar (tarayıcının penceresi ne kadar genişlerse genişlesin, içeriğin de ona göre genişlediği tasarımlar) kullanıcıya okunabilirlik için oldukça kolaylık sağlamaktadır. Ancak bu kullanıcının sitenizi okumak için, pencereyi boyutlandırmak gibi ek işlemler yapması demektir. Dilerseniz bu sitede olduğu gibi sabit boyutta bir sütunda içeriğinizi sunabilirsiniz. Eğer likit tasarım kullanacaksanız değerleri; yüzde biçiminde, sabit bir tasarım kullanacaksanız piksel değerinde verin. Yazıları sunacağınız alanın genişliğinin 70-100 karakteri geçmemesine özen gösterin. Çünkü bu değerler, yıllardır yapılan araştırmalara dayanarak kitaplarda kullanılan biçimdir.

Aslında bu saydıklarımız, web'de sunum yapmak ve kullanışlılık için sadece bir giriş yazısı niteliğinde olabilir.

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.