Web Standartları Üzerine - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Web Standartları Üzerine

Tarih
20.10.2010
Bu haber 3392 kez okundu.

Nasıl?
Internet evrimleşiyor. Başka hangi amaçlara hizmet ediyorsa etsin, Internet'in ilk ve en büyük işlevi "Information – Bilgi". "Bilgi evrenseldir" sözünden yola çıkarsak da sunulan bilginin yapısına bağlı olarak mümkün olduğunca çok alternatif platform aracılığıyla erişilebilmesi gerekiyor internet üzerinde.

Evrimleşiyor internet demiştik. 96'da yahoo'yu göreniniz var mı? > Buradan bir bakın. Bu ve bunun gibi internet siteleri toplam 80 satır HTML kodlarından oluşan çirkin ve ilk aşamada bilgiyi taşımaya yönelik, ikinci aşamada ticarete yönelik sitelerdi.

Gelelim günümüze. Internet üzerinde bu ara en çok duyduğunuz terim nedir? Blog mu yoksa? Yoksa RSS mi? XHTML? Bunlardan birini veya birkaçını mutlaka görüyorsunuzdur; ve ya görmezden geliyorsunuzdur, ya da oturup "neyin nesi bunlar" diyerek araştırmaya başlıyorsunuzdur.

İletişim ve bilgi çağına geldik, şu an nefes aldığımız hava da bunu içeriyor (Ne alaka diyenler için yanınızdaki cep telefonunuzu biraz daha kendinizden uzak tutun).

Günümüzün de internet üzerinde şu sıralar en yoğun bilgi akışının, ziyaret oranının yükseldiği siteler blog / günlük siteleri.

Weblogların neredeyse hepsi tarayıcı haricindeki bir çok ekran okuyucu ortamından takip edilebilip okunabiliyor.

Konu sadece webloglarla sınırlı değil. Internet ortamındaki bir çok proje artık yavaş yavaş her tarayıcıda ve tarayıcılar haricindeki bir çok platformdan ulaşıldığında evrensel görünüm ve bilgi sunan bir yapı amaçlanarak hazırlanıyor.

Bu; www.birwebsitesi.com un Safari, Internet Explorer, Firefox, Netscape Navigator, Opera gibi tarayıcıların hepsinde aynı görünmesi, farklı ekran okuyucuları tarafından okunabilmesi ve cep telefonundan ulaşıldığında içeriğin görüntülenebilmesi gerekiyor demek.

Dolayısıyla bu evrensel bilgi bütünlüğünü sağlayabilmek amacıyla web standartları ortaya çıkmış durumda. Bunun başındaki konsorsiyumu da duymuşsunuzdur: W3C.

Standartlara uygun hazırlanan projeler ve siteler, zamandan ve paradan kazanmakla beraber ziyaretçi potansiyelini de yükseltmiş oluyor. Google ve Yahoo standard içeren siteleri daha fazla listeliyor, RSS'e sahip sitelerin hiti artıyor ve bu sitelerin içeriği daha falza insan tarafından görüntüleniyor; ki bu da ticari projeler söz konusu olduğunda o proje için reklam yaygınlığının da artması demek.

Bu güzel fırsatlarla birlikte, tasarımcılar ve coderlar tarafından gözardı edilen, müşterilerin ve site sahiplerinin bilmesi gereken anti-cost effective detaylara bir bakalım.

Tablo( ) ile tasarım için ruhuna fatiha!
İç içe geçmiş tablolar ve Zeldman'ın tabiriyle karman çorman spagetti kodlara sahip şişkin dosyalar gereksiz yere bant genişliği harcamasını 2-3 katına çıkarıyor ve özellikle portal gibi büyük sitelerde maliyetlerin kritik derecede artmasına sebep oluyor.

Xhtml + Css kombinasyonuyla bir sayfa 20k tutabilecekken, aynı tasarım tablolar ve klasik html kullanılarak 70-90k ya ulaşabiliyor.

Bir Senaryo Ele Alalım:
Klasik yöntemle hazırlanan bir portal için ortalama her sayfanın 70k tuttuğunu farzedelim. Günde 10.000 kez(ki bu çok iyimser bir rakam) görüntülenen sayfalar bir gün için 700 MB bant genişliği harcayacak demek. Üstelik bu 700 MB'ın içerisine sayfa içindeki kod harici materyaller dahil değil(görsel öğeler, flash, java eklentiler vb). Bu durumda özellikle ülkemizde oldukça pahalıyken sitenin aylık bant genişliği maliyetini düşünebiliyor musunuz?

Aynı senaryo xhtml + css yöntemi ile uygulandığında 700 MB'ı 200MB'a düşürmek hiç de hayal değil.

XHTML / CSS / XML geliştikçe er ya da geç, hepimiz ama hepimiz mecburen standartlara uyumlu projeler geliştirmek zorunda kalacağız. 6 sene sonunda ben kaldım oradan biliyorum.

Standartların Spesifik olarak faydaları neler?
Standartlar aslında halen bir çok eksiğe ve endüstriyel senkronizasyon eksikliğinden dolayı gerçekten standartlaşamamış olsalar da, standartlara uymanın getirdiği artılar oldukça fazla.
• Bant genişliğinden %60lara varan tasarruf
• Daha hızlı yüklenen sayfalar
• Bir çok browserda bozulmayan ortak tasarım görünümü
• Farklı Platformlarda görüntülenebilme için uyumluluk
• XHTML ve CSS ile sitelerin konsepti içinde yer alan öğelerin konumlarını ayarlamak, özelliklerini değiştirmek çok kolay

Bu getirilerle beraber, standartlar henüz gerçekten standart olmadığı için özellikle tasarım tarafında sıkıntılar da mevcut elbette. Örneğin Flash öğelerinin xhtml validasyonu için özel bir şekilde sayfalar içerisine embed edilmesi(gömülmesi) gerekiyor.

Bunun haricinde evvelce html bilmesek de tasarımcı kimliğimizi kullanarak WYSIWYG vasıtasıyla hazırladığımız görsel şablonu sayfa olarak rahatlıkla standartları düşünmeden uyarlayabiliyorduk. Velakin xhtml ve css bilginiz yoksa standartlar için WYSWYG editörlerin de uyumunu beklemeniz gerekecek.

Bu yazıyı aslında 3 sene önce yazmalıydım. Ben ettim, siz etmeyin diyerek bu yazının mottosunu sonlandırıyorum.


DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.