İnternet bankacılığına dikkat - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

İnternet bankacılığına dikkat

Tarih
4.9.2010
Bu haber 3858 kez okundu.

Suç şebekelerinin yöntemleri giderek daha da gelişiyor, teknoloji kurbanlarının sayısı artıyor. Almanya’da federal emniyet teşkilatının internet dolandırıcılığı üzerine açıkladıkları son rakamlar kaygı uyandırdı.

Almanya'da internet üzerinden para aklama olaylarında büyük artış yaşanıyor. Almanya Emniyet Teşkilatı ve Finansal Denetleme Kurumu, internet kullanıcılarını bu nedenle dikkatli olmaları yönünde uyarıyor. İnternet dolandırıcıları yasadışı yollardan elde ettikleri paraları, internet üzerinden aklamak için sürekli yeni yöntemler geliştiriyor. Kara para aklama yöntemlerinin kurbanları ise internet üzerinden alışveriş yapan kullanıcılar. Almanya Emniyet Teşkilatı ve Finansal Denetleme Kurumu'nun verdiği bilgilere göre, şüpheli vakaların sayısı 2009 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 23 arttı. Toplamda yapılan 9 bin 46 ihbarın yarısında da suç işlendiğine dair kuvvetli bir şüphe söz konusuydu. Alman Federal Emniyet Teşkilatı (BKA) Başkanı Jörg Ziercke, bu artışta birçok faktörle birlikte finans casuslarının sayısının giderek artmasının önemli rol oynadığını söylüyor. Jörg Ziercke, kişisel hesapları dolandırıcıların kullanımına sunanların “finans casusu” olarak tanımlandığını kaydediyor. Emniyet yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 2008 yılında Almanya çapında 971 finans casusu varken, 2009 yılında bu rakam ciddi bir artış göstererek 2 bin 394'e yükseldi.

Finans casusları

Ziercke, bu kişilerin kişisel banka hesapları üzerinden alışveriş yapılan ticari ya da açık artırma sitelerine kayıt olduğunu ve belli bir ön ödeme karşılığında bazı malları satışa sunduğuna dikkat çekiyor. Bu platformlarda alışveriş yapanların bu ürünleri satın aldığını, ancak alıcılara ürünlerin daha sonra gönderilmediğini belirten Ziercke, "finans casusu" adı verilen bu kişilerin kullanıcıların kişisel banka hesap bilgilerini daha sonra arka plandaki kişilere ulaştırdığını kaydediyor. Ödedikleri ücretse bu casusların hesabından genellikle Avrupa dışında bulunan başka bir hesaba aktarılıyor. Ancak bu kişilerin ellerinde söz konusu ürünler bazen de olabiliyor. Almanya Emniyet Müdürü Ziercke, "finans casuslarının" bilgisayar ve cep telefonu gibi değerli ürünleri satın aldığını ve belli bir komisyon karşılığında bunları verilen adreslere bazen de gönderdiğini kaydediyor. Ancak bu ürünler suçlulara ulaşılmaması için genellikle posta yoluyla iletiliyor. Almanya Emniyet Teşkilatı ve Mali Denetleme Hizmetleri Kurumu, nakit satışlarla ilgili ihbarlarda da yüzde 34'lük bir artış yaşandığına dikkat çekiyor. Bu durumla genellikle otomobil, mücevher ya da emlak gibi yüklü ücretler söz konusu olduğunda karşılaşılıyor. Zira yüklü bir meblağ ödenecekse, ödemeyi yapan kişinin paranın nereden geldiğini açıklayabilmesi gerekiyor.

Kara paranın peşinde

Finansal Denetleme Kurumu (Bafin) Başkanı Jochen Sanio, kurumlarının kaynağı belli olmayan ödemeleri araştırmakla mükellef olduğunu kaydediyor. Ancak herhangi bir yasadışı durum tespit edildiğinde Almanya’da öngörülen para cezaları caydırıcı değil. Sanio bu konuda Almanya'da uygulanan para cezalarının çok düşük olduğuna dikkat çekiyor: "Almanya'da ceza olarak belirlenen tutarlar adeta şaka gibi. Amerika'daki ve Londra'daki denetim organlarının kestiği para cezalarını bir görseniz. Bizimkiler çok küçük meblağlar." Jochen Sanio, Finansal Denetleme Kurumu'nun 100 bin euroya kadar para cezası uygulayabildiğini, oysa bu rakamın diğer ülkelerde milyonlarca euroya ulaştığını belirtiyor. Alman Emniyet Teşkilatı Başkanı Jörg Ziercke'ye göre de hukuki düzenlemelerin uluslararası hale getirilmesi gerekiyor. Ziercke suçlularla mücadelede en büyük engelin farklı bankalar ve hukuki düzenlemeler nedeniyle suçluların izinin gerektiği gibi takip edilememesi olduğunu vurguluyor.

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.