Düşen alan adlarını nasıl ve ne zaman alınabilir? - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Düşen alan adlarını nasıl ve ne zaman alınabilir?

Tarih
2.7.2010
Bu haber 15009 kez okundu.

İnternet sitesi açmanın en önemli sorunudur alan adları, herkes sitesi olsun olmasın üçer beşer topladıkları için alan adlarını bulmakta çok zorluk çekiliyor. Bulamayanlarda ya uyduruk birşey sallıyorlar yada pusuya yatıp düşmelerini bekliyorlar. Yalnız alan adları için şöyle bir gerçek vardır ki bir çok kullanıcı bilmiyor olabilir. Adresin süresi bitse dahi alamazsınız, bunun resmi bir prosüdürü vardır belli vadirelerden geçip o şekilde alınabilir duruma gelmektedir.

   Eğer gözünüze kestirdiğiniz güzel alan adları varsa ve düşmesini bekliyorsanız bunları bilmeden sakın hareket etmeyin.

Alan adları ne zaman düşer?

1) REGISTRAR-HOLD süreci

   Whois’ inde görünen “Expire date” geçtikten sonra, alan adları 30 veya 35 günlükten başlayan ve 3 ay süren bir zaman diliminde REGISTRAR-HOLD durumuna alınır.

   Bu 30 günlük süre içinde alan adı sahibi normal yenileme ücreti ödeyerek domainin süresini uzatma hakkı vardır! Hold durumundaki bir domainin DNS’ leri geçiçi olarak durdurulur! REGISTRAR-HOLD sürecindeki alan adları kesin olarak silinecek anlamına gelmez!

   30 günlük REGISTRAR-HOLD dönemi boyunca domainin sahibi ödeme yapmamışsa yine 30 günlük REDEMPTION-PERIOD aşamasına girer.

2) REDEMPTION-PERIOD süreci

   Bu aşama süresinde isterse alan adının sahibi adresi tekrar aktif edebilir bunun için kayıt firmasına başvurup 99$ ödeme yaptıkdan sonra, domain 5/7 gün içinde registry (verisign) tarafindan tekrar aktif edilir.

   REDEMPTION-PERIOD süresi bitiminde ( domain sahibi 99$ ödeme yapmazsa) domain artık en son aşama olan PENDING-DELETE sürecine girer.

3) PENDING-DELETE süreci

   Bu süre 6 gün sürer bu süre sonunda domain registry tarafindan silinir. Domain Whois de görünen Updated Date karşısında yazan tarihten 6 gün sonra silineceklerdir. Herkes kayıt edebilir.

   Kısaca bir domainin silinme tablosu ve toplam süresi (en iyi ihtimaller ile)

REGISTRAR-HOLD           en az 30 gün sürüyor
REDEMPTION-PERIOD    30 gün sürüyor
PENDING-DELETE           6 gün sürüyor
+__________________________________
                       Toplam : 66 gün

Tam silinme saati?

   Alan adları pasifik saatine gore siliniyor, yani Türkiye saatlerine göre PENDING-DELETE aşamasının son günü saat 08.00 de silinmeler başlıyor, 10:00 en geç 10:30′ da silinme tamamlanıyor.

Backorder nedir? 

   Back arka plan, order ise emir anlamına gelir Türkçemizde. Bize önceden kayıt, erken kayıt imkanı sağlar. Domain satan firmalar süresi dolmaya yaklamış (Expired) silinme (Pending Delete) süresinde bulunan domainlere teklif verdiğiniz takdirde backorder yapmış oluyorsunuz.

Neden Backorder?

   İlk paragraftada dediğim gibi genellikle site yapımcıları/tasarımcılar vb. sıfır domain yani ilk defa kayıt edilen domainler için bir isim arayışına gireriz ama ne yazıkki günümüzde 10YTL verilerek kayıt altına alınan domain piyasası giderek daralmada ve kolay, akılcı isimler bulmakta zorlanmaktayız. İşte bu andan itibaren eğerki mevcut domain sahibi domain süresini uzatmamışsa, backorder için zaman başlamış demektir.

   Fakat şunuda unutmamak gerekirki, backorder işlemine tek siz girmemiş iseniz sizinle beraber giren sahış/firmalar domainin fiyatını yükseltmeye çalışacak ve sizin elinizden almaya çalışacaklardır. Son anda sahibi domaini uzatır ve tüm hayallerimiz suya düşebilir.

Nasıl kazanırım?

   Bu süreçte sizin bütçeniz ve istediğiniz domaini kayıt altında tutan firma ile iletişiminiz önemli. Eğer ortak bir anlaşma sağlarsınız bilinki domain sizin olacaktır.

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.