Google’dan AJAX içeriğini taranabilir hale getirebilmek için yeni bir girişim - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Google’dan AJAX içeriğini taranabilir hale getirebilmek için yeni bir girişim

Tarih
1.7.2010
Bu haber 9126 kez okundu.

Muhtemelen en sık karşılaşacağınız SEO tavsiyelerinin başında eğer sitenizin arama motorları tarafından taranabilir ve arşivlenebilir olmasını istiyorsanız, sitenizde AJAX kullanmayın gelecektir. AJAX tabanlı web siteleri, konu taranabilirliğe ve arşivlenebilirliğe geldiğinde kapalı birer kutudan ibarettir.

Geçtiğimiz günlerde yapılan SMX East Konferansı’nda Google, AJAX tabanlı web sitelerinin arama motoru botları tarafından taranabilmesini mümkün hale getirecek yeni bir teklif sunduğunu belirtti. Eğer bu teklif kabul görürse ve diğer arama motorları da bu fikri benimserlerse, web geliştiricileri AJAX’ın sunduğu zengin özellikleri kullanırken, arama motorları üzerindeki bulunabilirliklerinden ödün vermek zorunda kalmayacaklar.

Google’ın konu ile ilgili teklifi oldukça fazla teknik detaya giriyor ve pek çok okurumuzu ilgilendirmeyeceğinden burada belirtmenin gerekli olmadığını düşünüyorum. Ancak detaylarını merak eden okurlarımız yukarıdaki linkten gerekli bilgileri alabilirler. Google’ın bu yeni standardı oluşturmaktaki hedeflerini daha sade bir dille özetlemek gerekirse:

  • Web siteleri büyüdükçe ve geliştikçe daha az değişiklik yapılması gerekecek.
  • Kullanıcılar ve arama motorları aynı içeriği görecekler
  • Arama motorları kullanıcıları doğrudan AJAX URL’sine gönderebilecekler (statik kopyasına değil)
  • Site sahipleri AJAX tabanlı sitelerinin doğru şekilde işlendiğini ve bu sayede arama motorlarının site içeriğine erişim sağlayıp sağlayamadığını doğrulayabilecekler.

Google, web üzerindeki içeriğin %70′inin dinamik olarak oluşturulduğuna ve bu oranın gün geçtikçe artmaya devam edeceğine inanıyor. Google, bu durumun “aramaya zarar verdiğine” inandığını belirtirken, “AJAX’ın taranabilirlik sorunlarını çözmemek, web’in ilerlemesini yavaşlatacaktır” açıklamasında bulunuyor.

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.