Domain Uzantıları ve Anlamları - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Domain Uzantıları ve Anlamları

Tarih
20.4.2010
Bu haber 7590 kez okundu.

.com .net .org .eu .asia .biz .com.tr vs vs… Bunca domain uzantısı ne anlama geliyor mutlaka merak etmişsinizdir. Neden bu kadar çok uzantı var ve bunların bir anlamı var mı yoksa rasgele mi belirlendiler?

Domain uzantılarınin çokluğu domain isimlerini zenginleştirmek içindir. Ve farklı olmaları belirli anlamlarının olmasındandır. Uzantılar temelde sitenin faaliyet alanı ile ilgili bir uzantıya sahip olması amacıyla üretilmiştir. Ancak zaman içerisinde denetlemenin zorluğundan dolayı her uzantı her amaçla herkes tarafından alınabilir olmuştur. Pek çok domain uzantısı olması sayesinde almak istediğiniz domainin .com u alınmışsa dahi bir başka uzantı ile ona sahip olabilirsiniz.

Domain uzantılarının başlangıçta bir amaç ile belirlendiğini ve amacın sitenin faaliyetine uygun bir uzantı kullanması olduğunu söylemiştik. Örneğin .com uzantısı İngilizce’de “şirket” kelimesinin karşılığının “company” olmasıdır. Uzatmamak için ilk üç harfi kullanılmaktadır genel olarak. .net uzantısı “ağ” anlamındaki “network”, .org uzantısı “topluluk” anlamındaki “organization”, .info uzantısı “bilgi” anlamındaki “information”, .name uzantısı “isim” anlamındaki “name”, .biz uzantısı “iş” anlamındaki “business” (bizinis şeklinde okunur) kelimesinin okunuşundan, .eu uzantısı tahmin edeceğiniz gibi “avrupa” yani “europe” kelimelerinden gelmektedir. Tüm domainler İngizlizce’de bir anlama sahiptir.

.tr uzantılı domainler “Türkiye Cumhuriyeti” anlamında ” Turkish Republic” kelimesinin kısaltmasıdır ve ODTÜ tarafından yıllar önce alınmıştır. Tüm .tr uzantılı domainlerin tek dağıtıcısı ODTÜ’dür. ODTÜ bu yetkisini kullanarak .tr uzantılı domainlerin alınmasını bir prosedüre dayandırmıştır. Sirketim.com.tr domainini almak için şirket belgelerinde o adın geçtiğini belgelendirmeden alamazsınız. Yada adimsoyadim.com.tr kimlik ibraz edilmeden alınamaz. Belge gerektirmekle beraber belgeyi ilk getiren alır. Yani 10 tane aynı isimde şirketten ancak ilk başvuran ve belge gösterebilen .com.tr’yi alabilir. Örneğin .edu.tr “eğitim” yani “education” uzantılar üniversiteler haricinde asla alınamaz. .mil.tr uzantısı “askeriye” yani “military” hiç kimse tarafından alınamaz. ODTÜ .tr uzantılar üzerindeki hakkını kullanarak tam bir denetim ile uzantıların gerçek amacında kullanılmasını sağlamıştır.

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.