E-Ticarette Başarı Hedefi Koyma ve Takibi - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

E-Ticarette Başarı Hedefi Koyma ve Takibi

Tarih
18.3.2010
Bu haber 5210 kez okundu.

Başarı kriterleri finansal ya da finansal olmayan ölçütler içerebilir. Burada önemli olan geleceğe ilişkin hedeflerinizi ve öngörülerinizi belirlemeniz ve sonrasında gerçekleşenlerle bu öngörüleri kıyaslamanızdır. Bunun ardından hedeflerinizi tutturmak için gerekli ve doğru stratejileri saptayabilirsiniz.

Elektronik Ticaret’te bu kriterlerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz;

1. Dönüşüm oranı

Ziyaretçilerinizin müşteriye dönüşme oranı olup sizi sonuç odaklı olmaya ve hedeflerinizi tutturmaya yöneltecektir. Önemli olan ziyaret eden sayısından çok, kaç tanesinin siparişe dönüştüğüdür. Periyodik olarak artış olmasının yanı sıra olası düşüşleri anında analiz edebilmeniz gerekir. Bu konuda dünya standartı olarak %2 kabul edilmektedir.

2. Ortalama Sepet Tutarı

Satışlarınız arttıkça karınız da artacaktır. Bu yüzden ziyaretçi sayınız aynı kalsa bile "sepet büyüklüğü" artıyorsa bu iyiye işarettir. Üstelik sepet büyüdükçe göreceli olarak kargo fiyatı düşecek ve bu alışveriş müşteri nezdinde daha ucuz olarak algılanacaktır. Özel günlerde sepet büyüklüğü artsa da önemli olan genel ortalamadır. Hangi kampanyaların sepet büyüklüğünü nasıl etkilediğini izlemelisiniz.

3. Sitede geçirilen süre

Sitede geçirilen süre ile alışveriş sayılarını karşılaştırırsanız, alışveriş yapılması için sitede geçirilmesi gereken süreyi tespit edebilirsiniz. (Google Analytics kullanarak bu verilere hızla ulaşabilirsiniz) Ziyaretçi sitede ne kadar uzun süre kalırsa alışveriş olasılığı o kadar yükselecektir. Farklı kanallardan gelen ziyaretçilerin (arama, banner, e-posta) kaçıncı ziyaretlerinde alışveriş yaptıkları, ziyaretçi segmentasyonu açısından oldukça önemlidir.

4. Ziyaretçi sadakati

Aynı kişinin siteyi ziyaret etmesi, tekrar alışveriş yapması sunduğunuz hizmetin başarısının göstergesidir. Sadık müşteri oranınız düşükse, hatanın nerede olduğunu tespit etmeniz gerekmektedir. Tekrar ziyaret edenlerin ziyaret sıklığı da siteyi güncellemeniz gereken zaman aralığı ile ilgili size bilgi verecektir. (Google Analytics Ziyaretçiler / "Ziyaretçi Sadakati" adımından takip edilebilir) Sık gelen ziyaretçilere daha dinamik bir site sunmak gerekir. "Tekrar ziyaret edenlerin toplam ziyaretçi sayısına oranı"nı başarı hedefi olarak belirleyebilirsiniz.

5. Tamamlanan alışveriş oranı

Birçok alışveriş sitesinde, alıcıların alışveriş adımlarında siparişten vazgeçtikleri gözlemlenmektedir. Bu konuda sepet iptallerinin azaltılması hedefi önemlidir. "Google Analytics Huni’si" ile bu adımlar takip edilmeli, sorun tespit edilen adımlar için hızlı aksiyon alınmalıdır.

6. Rekabet

Rekabeti ölçümleyebilirsiniz. Örneğin; Compete sitesini kullanarak bir ürünün hangi sitelerde arandığını ve rakiplerinizde aranıp aranmadığını inceleyebilirsiniz. Yapacağınız kampanyaların sonucunda, sitenizde yapılan aramalarda ve arama motoru sorgulamalarında, ilgili ürünlerin aranması ve sitenize tıklanarak gelinmesi önemlidir. Bu konuda kullanabileceğiniz bir diğer site ise Hitwise. Eğer belirli bir seviyenin üzerinde siteniz aranmış ise rakiplerinizle kıyaslama yapabilirsiniz. Bu konuda en başarılı uygulama ise http://www.google.com/insights/search/#
 
Kaynak : www.garanti.com.tr

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.