İnternette kredi kartı sahtekarlığı - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

İnternette kredi kartı sahtekarlığı

Tarih
18.3.2010
Bu haber 5237 kez okundu.

Kredi kartları yaygınlığı ve güçlü altyapısı sayesinde gerçek hayatta olduğu gibi sanal dünyada da en çok tercih edilen ödeme aracı olmuştur. Telefon/Mail order ve İnternet üzerinden sipariş gibi fiziki olarak kredi kartının POS cihazından geçmesini gerektirmeyen işlemlerde kredi kart numarası ve kartın son kullanma tarihi bilgilerinin alışveriş için yeterli olması kredi kartının sahibinden başka kimseler tarafından da sahtekarlık amacıyla kolayca kullanabilmesine yol açmaktadır.

Kredi kartı bilgilerinin sanal mağazanın ödeme sayfasına girildikten sonra mağazaya iletilmesi sırasında üçüncü şahıslar tarafından çalınması riski bilginin İnternet üzerinden şifrelenerek transfer edilmesini sağlayan şifreleme teknolojileri (SSL vb.) kullanılarak çözülmüştür. SSL setifikası aynı zamanda sanal mağazanın da gerçek hayatta da var olan bir ticari kurum olduğunu göstermesi açısından müşterileri rahatlatmaktadır. Garanti Sanal POS kullanan bir web sitesi kredi kart bilgilerinin girildiği ödeme sayfasının güvenliğini SSL sertifikası kullanarak sağlayabildiği gibi Garanti Bankası Güvenli Ortak Ödeme sayfasını kullanarak ta yapabilir. Bu durumda SSL sertifikası alınmasına gerek bulunmamaktadır. 

Alıcı, satıcı ve aracıların iddia ettikleri kişiler olduklarını kanıtlamaları gerçek hayatta karşılıklı kimlik ibrazıyla elektronik ortamda ise dijital sertifikalar yardımıyla yapılmaktadır. Ancak dijital sertifikaların kullanımı dağıtım ve bakım ile ilgili zorlukların dışında sertifikaların mobilitelesinin sağlanamaması kullanımının ilk anda yaygınlaşmasını önlemiştir. Visa/Mastercard tarafından 1997 yılında geliştirilen SET sistemi kredi kartı sahteciliğini tamamen ortadan kaldırabilecek şekilde yapılandırılmıştır. Ancak müşteri tarafında büyük dijital sertifikaların bilgisayara yüklenmesi ve satın alma işlemlerinin sadece sertifikanın yüklü olduğu bilgisayardan yapılabilmesi nedeniyle beklenen ilgiyi görmemiştir. 

Dijital sertifikaların merkezi bir yerde tutulması, sertifika sahiplerinin buraya şifreyle bağlanarak sertifikalarını kullanmalarına dayanan 3D Secure uygulaması da Visa/Mastercard tarafından geliştirildi.

3D Secure Sistemi kısaca; İnternet üzerindeki alışverişlerin güvenliğinin arttırılması amacıyla Visa ve Mastercard tarafından geliştirilen bir ek güvenlik sistemidir. 3D secure sisteminde müşteriler , herhangi bir ödeme işlemi sırasında kartın ait olduğu bankanın web sitesine yönlendirilerek, Kredi Kartına ait şifre ile onaylama işlemini gerçekleştirmektedirler.

Böylelikle kart bilgileri başkaları tarafından biliniyor olsa bile şifreyi sadece kart sahibi bildiği ve şifre giriş işlemi kendi bankasının web sitesi dışında kullanılmadığı için işlem güvenliğini sağlanmakta ve sahte işlemler (Kart sahibine ait olmayan işlemler) engellenmektedir. Ülkemizde 31 Temmuz 2007 tarihi itibari ile fiziki olmayan POS işlemlerinde 3D Secure uygulamasına geçilmesi zorunlu hale getirilmiştir. 3D Secure uygulaması tam anlamı ile uygulamaya geçirilene kadar Sanal Pos kullanan işyerleri sipariş/hizmet teslim etmeden önce işlemin asıl kart hamiline ait olup olmadığını kontrol etmeli, gerekirse bankadan teyit talep etmeli ve gerekli kontroller yapıldıktan sonra sipariş/hizmet teslimi yapmalıdırlar.

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.