İnternet Kullanıcılarının E-Ticaret’ten beklentileri - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

İnternet Kullanıcılarının E-Ticaret’ten beklentileri

Tarih
2.3.2010
Bu haber 8788 kez okundu.

Elektronik Ticaret, hem firmaların hem de tüketicilerin beklentilerinde ve davranış biçimlerinde değişiklik meydana getirdi. Digital ekonomiden önce güç firmalardaydı; ne üretirlerse satabiliyorlardı. Ama artık güç tüketicide ve önünde çok geniş bir yelpazede sunulan ürün/hizmet çeşitliliği var. İstenilen bilgiye dakikalar içerisinde ulaşılabiliyor. Sitelerde kendileri için ayrılan mesaj boardlarından şikayetlerini, memnuniyetsizliklerini dile getirebiliyorlar. Bu nedenle artık sanal mağazaların, burada satılan ürünlerin ve satış sonrası hizmetlerin, müşteri beklentilerini karşılayabilmesi çok daha önemli oldu.

Ziyaretçilerin kendilerini rahat hissetmelerini sağlamak, ziyaretçileri gruplara ayırarak o segmente yönelik hizmet vermek ve sadık müşterileri ödüllendirmek e-ticarette başarılı olmak için anahtar davranışlardandır.

E-pazarlamada, online reklamları daha çok etkilenecek olan kişilere gösterebilmek amacıyla, müşterilerin internetteki hareketleri ile ilgili dataları toplayıp analiz etme ve böylece doğru hedef kitleye erişme çalışması için “davranışsal hedefleme” (behavioral targeting) terimi kullanılır. Davranışsal hedefleme, müşterilerinizin hangi sitelere girdiği, hangi kelimeleri araştırdığı gibi bilgileri bilmek, kısaca davranış biçimlerini bilerek kişilerin ilgi alanına uygun hareket etmektir. Pek çok platformda, kişiye özel bir cookie tanımlanması yoluyla ziyaretçilerin web yolculuğu takip edilir, bunun kuralları tanımlanır ve bu bilgilere coğrafi, demografik veriler ve geçmiş satın alma deneyimleri de eklenerek doğru kişiye doğru reklam yapılmaya çalışılır. Bu yöntem, çok yüksek trafikli sitelerde kullanıldığında istatistiki olarak güvenli sonuç verir.

Başarılı olmak için ilk önce pazarlama kanallarının belirlenmesi ve sıraya sokulması önemlidir. İlk önce e-mail, banner, bloglar, mikro bloglar, sosyal ağlar gibi mecraların kullanımı ve sonra radyo, gazete gibi geleneksel kanallar seçilebilir.

Öte yandan internet kullanıcılarının katılımı sevdiği, internet üzerindeki paylaşımların her geçen gün daha fazla aranan bir fonksiyon olduğu unutulmamalıdır. Bebek bakımı konusunda yoğunlaşan bir sitenin, henüz doğum öncesi dönemde olan ziyaretçilerinin, bu olayı yaşamış kişilerle temas kurmalarını sağlamak, firma için bir pazar fırsatının yaratılmasında katalizör olacaktır.

Online video kullanımının, online satışlarda tüketicinin ihtiyacı olan malı satın almasında tetikleyici etkisi vardır. Araştırmalar, video kullanımın metin içeriği ve sabit imajlara göre etkisinin daha fazla olduğunu ve video takipçilerinin her yıl ortalama %40 oranında arttığını söylüyor.

Müşteriler hakkında data toplamak önemlidir. Ancak, sanal mağazalarda üyelik işlemi sırasında alınan bilgilerin kullanılması için müşterilerden mutlaka onay alınmalı, izinli pazarlama yapılmalıdır. Aksi halde, tüketicinin isteği dışında yapılan her türlü bilgi veya reklam amaçlı e-posta, broşür gibi gönderiler, müşterilerin mağazadan soğumalarına neden olabilmektedir. Öte yandan, izinli pazarlama yardımı ile, çeşitli fırsatlar da sunularak müşterilerin anketlere katılımları sağlanabilir.

İnternet üzerinde hedef kitlenize uygun bir içerik sunmanız gerekmektedir. Müşteriler bir sitede, gerekli ve ihtiyaç duyulan bilgilerin yer almasını, kendileri için anlamlı içerik sunulmasını beklemektedirler.

Internetten alışveriş yapan kullanıcıların öne çıkan bir özelliği, zamanlarının kısıtlı olmasıdır, dolayısı ile zamanlarının boşa harcanmamasını isterler. Bunun yanısıra, kadın ve erkeğin iş yaşamına giderek artan bir biçimde beraber katılma durumu, bir başka deyişle “ev kadını” statülü kişilerin azalması, özellikle alışveriş için ayrılabilen zamanın daralmasına neden olmaktadır. Bu gibi somut nedenlerle de, örneğin, mağaza sisteminin yavaş olmaması, müşterinin istenilen bilgiye çok hızlı bir şekilde ulaşabilmesi gerekir. Aynı zamanda müşteriler ürünü satın aldıklarında müşteri servisine kolay ulaşabilmeyi de beklemektedirler. Müşteriye her türlü iletişim alternatifi sunulmalıdır (telefon,e-posta, fax).

Müşteri ile iletişim önemlidir. İnternet sayfanızdan müşterinizin size iletmiş olduğu bir mesaj varsa, bu mesajın alındığına ve en geç örneğin 24 saat içinde mesajla ilgili olarak kendisine cevap verileceğine dair kendisine bir bildirimde bulunmanız ve gerçekten bu süre içerisinde cevaplamanız firmanız adına çok önemli katkı sağlar.. Bu şekilde müşterinize, sanal da olsa karşısında birisinin olduğunu göstermek, kendisinin sizin için önemli olduğunu hissetmesini sağlayacaktır.

Müşterilerin web sitesinden memnun bir şekilde ayrılması, hayal kırıklığına uğramaması önemlidir. Aksi takdirde, diğer alternatifleri tercih etmeleri çok muhtemeldir.

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.