Ödeme Kartı Sahteciliği - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Ödeme Kartı Sahteciliği

Tarih
4.2.2010
Bu haber 6661 kez okundu.

Banka Kartları
Kart hamilinin bankadaki hesabına erişerek ilgili hesabın bakiyesine anında işlem yapan, işlem tutan kadar borçlandıran ve 24 saat nakit veya kredi kullanma imkanı veren, banka şubelerinde, duvar tipi veya sokakta kabin şeklinde bulunan, cari hesaba ulaşarak tüm işlemlerde otorizas-yon alan ATM'ler-den hesabındaki bakiye kadar para çekilebilen, yine hesaptaki para kadar POS ve Imprinter cihazları vasıtası ile alışveriş yapılabilen kartlardır.

Kredi Kartları
Visa ve Master Card gibi uluslararası kart kuruluşlarının bankalar ile anlaşmalı olarak, kart hamillerinin maaş durumuna göre, belirli bir limit ile verilen, genellikle sadece elektronik işlemlere izin verilen, POS ve Imprinter cihazları vasıtası ile alışveriş yapılan, alışverişlerde ve nakit para çekiminde taksitlendirme ve belli bir süre sonra ödeme imkanı tanıyan kartlardır.

Seyahat ve Eğlence Kartları
Adından da anlaşılacağı üzere seyahat şirketlerinin ve eğlence merkezlerinin sürekli müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek, onları nakit para taşıma zorluğundan kurtarmak, normal müşterilerden farklı olarak indirimli hizmetlerden yararlanmalarını sağlayan kartlardır.

Mağaza Kartları
Büyük mağazaların müşterilerine alışverişlerde kolaylık sağlamak için ürettikleri ve taksit lendirme. indirim gibi hizmetleri içeren kartlardır.
Kredi kartı dolandırıcılığı Ülkemizde özellikle turizm bölgelerinde meydana gelmekte olup, en riskli yerler ise halıcılar, dericiler, araba kiralama şirketleri, oteller ve kuyumculardır.
Ödeme Kartlarında Sahtecilik Nasıl Yapılır ?
Kart yeniden imal edilir.
Gerçek kartların üzerinde değişiklikler yapılır.
Boş plastik kartlar kullanılır.
Çalıntı veya kayıp kartlar kullanılır.
İşyerinde satış belgesi çoğaltılarak para tahsil edilir.
Gerçek satış belgeleri üzerinde tahrifat yapılır.
Sahte bir isim veya diğer bir şahsın ismiyle müracaat edilerek kart alınır.
Mektup veya telefonla yapılan siparişlerde sahtekarlık yapılır.
Patates baskı, kursun matbaa dökümü, metal kabartma, eski kart numaralarının kesilip yan yana yapıştırması ile sahtekarlık yapılır.
Postadan kartların çalınması ve kullanılması sonucu sahtekarlık yapılır.

Sahte Kartlar Nasıl Tespit Edilir?
İşyeri bilgisi dahilinde veya iyi niyetle tespit edilir.
Kart hamilinin itirazı sonucu tespit edilir.
İşyerinin yapması durumunda, yüksek işlem tutarları ve işlem sayısı, sık aralıklarla işlem, sürekli yüksek tutarlı organizasyon talebi sonucu tespit edilir.
Kart hamiline bankadan gelen çok sayıda belge sonucu tespit edilir. Embos karakterlerde bozukluk, kayma sonucu tespit edilir.

Ödeme Kartı Kabul Eden İşyerlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Alışveriş yapan kart hamilinin kimliğini kontrol edin. Kredi kartının arkasındaki imza ile slipin arkasındaki alış-veriş yapan şahsın imzasını kontrol edin.
Şüphelendiğinizde bankasını arayın. Kart güvenlik özelliklerinde bir bozulma olup olmadığını kartın son kullanma tarihinin geçip geçmediğini kontrol edin. Kartın güncel BUL'da olup olmadığını kontrol edin. Kart hamiline satış belgesinin bir kopyasını verin.

Ödeme Kartı Sahiplerinin Alış Veriş Yaparken Dikkat Etmesi Gereken Hususlar
Ödeme kartınızın gözünün önünde kullanılmasına dikkat edin. imzaladığınız slipin gerçek alışverişe ait olup olmadığını kontrol edin.
Ödeme kartınızla alı ş-veriş yaptığınız yere kimliğinizi göstererek alış-veris yapın. Bu sizin lehinize bir işlemdir. Ödeme kartınızı yitirdiğinizde veya çaldırdığında derhal bankanıza bildirin. Ödeme kartlarınızın arkasına şifrenizi yazmayın ve şifrenizi hiç kimseye söylemeyin.

Kredi Kartınıza Dikkat Edin!
Kredi kartınız kayboldu veya çalındığında vakit geçirmeden kredi kartınızı aldığınız bankayı arayıp iptal ettiriniz.
Kredi kartınızın kaybolacağı veya çalınacağı düşüncesi ile kredi kartınızın bağlı olduğu bankanın müşteri ilişkileri biriminin telefonlarını ajandanıza veya cep telefonunuza kaydediniz.
Büyük iş merkezlerinde kredi kartı kullanırken inprint veya POS makinelerinde kredi kartınızı kullandıktan sonra alınız.
Kredi kartınızı kullanırken tanıdık ve bildik yerlere alışveriş yapınız.
Alışverişlerinizden sonra müşteri nüshalarını saklayınız ve aylık ekstralarınızla karşılaştırınız.
Kredi kartı şifrenizi hiçbir şekilde banka yetkilisi olsa bile kimseye söylemeyiniz.
Kredi kartınızın güvenliği sizin ş i fren izdir. Eğer şifrenizin öğrenildiğini düşünüyorsanız şifrenizi değiştiriniz.
Internet vasıtası ile kredi kartı ile alışveriş yapmamaya çalışınız.
Alış-veriş yaptırınız yerlerde POS makinelerinin hangi bankaya ait olduğu gözükmektedir. Kredi kartınızın POS makinesi haricinde bir başka makineden geçirilmemesine dikkat ediniz.
Turistlik yörelerde, benzinci, halıcı, araba kiralama şirketleri, oteller ve kuyumcularda kredi kartınızı kullanırken dikkat edin.
Yeni kredi kartınız size belirtildiği zamana kadar gelmez ise ilgili bankayı arayıp kartınızın durumunu sorunuz.
Bakın Sizden Çaldıkları Kredi Kartlarıyla Neler Yapılıyor!
7.10.1997 tarihinde kimlik ve imza kontrolü yapılmayan işyerlerinde çalıntı kredi kartı ile alışveriş yaptıran bir işyeri sahibi yakalandı.
Ekim 1997 tarihinde çaldıkları kredi kartı ile bir kuyumcuda alışveriş yapmak isteyen 3 kişi yakalandı.
Şubat 1999 tarihinde Akmerkez Vakko da Almanya'dan çalınan kartları kullanan 3 kişi yakalandı.
10.12.1998 tarihinde Eminönü Kapalı-çarşı'da sahte kredi kartına gerçek kredi kartı sahibinin bilgilerini ENCODER cihazı ile yükleyen iki kişi yakalandı.
Antalya Hava Limanı'nda iki kişi, İstanbul'da 3 kişi alışveriş yapan müşterilerin kartlarını müşteri görmeden encoder cihazından geçirip ürettiği kartlar ile yakalandılar.
01.12.1998 tarihinde Konya'da Internet'te şirket ve kişilerin güvenlik şifrelerini aşarak dolandırıcılık yapan 5 kişi yakalandı,

ATM Dolandırıcılığı
Müşterinin kartı otomatik para cihazına sıkıştırılıyor veya planlı olarak sıkıştırılıyor. Bir kişi de yardım amaçlı müşteriye yaklaşıyor. Hatta kart sıkışan müşteriye, "Benim cep telefonumu kullanın, bankaya telefon edip yardım isteyin" diye teklif ediyor.
Bankayı aradığını zanneden müşteri, banka görevlisi olduğu zannıyla dolandırıcının arkadaşını aramış oluyor. Özel olarak dizayn edilmiş telefondaki dolandırıcının arkadaşı banka yetkilisi olduğunu söyleyerek müşteriden şifresini söylemesini istiyor, istediği cevaplan alan dolandırıcı kendisini görevli sanan müşteriye sonraki gün banka şubesine müracaat ederek kartını almasını söylüyor.
Bazı müşteriler buna aldanıp şifrelerini söyledikten sonra şahsın isteği doğrultusunda ATM den ayrılıyorlar. Müşteri gittikten sonra ATM deki kart makineden alınıp dolandırıcılık yapılıyor.

Kredi Kartı Kullanıcılarının Dikkat Etmeleri Gereken Hususlar
Kredi Kartınız kaybolduğu ve çalındığında, vakit geçirmeden kredi kartını aldığınız bankayı arayarak iptal ettiriniz.
Kredi Kartınızı alışveriş yaptıktan sonra alışveriş yerinde unutmayınız.
Alışveriş yaptıktan sonra müşteri nüshalarını saklayınız ve aylık ekstralarınızla karşılaştırınız.
Kredi Kartı şifrenizi kimseye söylemeyiniz.
Internet aracılığı ile yapılacak alışverişlerinizde, alışveriş yapacağınız sitenin güvenli olduğundan emin olunuz.
Kredi Kartı ile alışveriş yaptığınızda kredi kartınızın POS makinesi dışında başka bir makineden geç iri l meme s i ne dikkat ediniz.
Kredi Kartı dolandırıcılığı olaylarına en çok turistik bölgelerde rastlandığından, kredi kartınızı bu bölgelerde kullanırken daha dikkatli olunuz.
Kredi Kartınıza ait aylık ekstralarınızın geleceği adresin güvenilir olduğundan emin olunuz.
Yeni kredi kartınız belirtilen zamana kadar elinize ulaşmişşa mutlaka bankayı arayarak kartınızın durumunu sorunuz.

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.