Outlook Üzerinden Silinen Maillerin Exchange 2003 Yardımı ile Kurtarılması - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Outlook Üzerinden Silinen Maillerin Exchange 2003 Yardımı ile Kurtarılması

Tarih
11.1.2010
Bu haber 7249 kez okundu.

Günümüzde şirket bünyelerindeki mail ihtiyacını karşılamak için Microsoft firmasının Exchange Server ürünü kullanılmaktadır. Bu ürün sayesinde pek çok sistem yöneticisi merkezi olarak şirketin maillerini yedekleyebilmekte, bakım işlemlerini tamamlayabilmekte veya yasaklamalar getirebilmektedir. Exchange in biz sistem yöneticilere sağladığı pek çok yararı burada saymakla bitiremeyiz ancak genel olarak özetlemek istersek maillerin merkezi olarak yönetilmesini sağlamaktadır. Outlook Üzerinden Silinen Maillerin Exchange 2003 Yardımı ile Kurtarılması Bu özellikten faydalanmak için öncelikle Exchange yönetim konsolunu açıyoruz , “Administrative Group – First Administrative Group – Server – Altında Server ınızın ismini görürsünüz bunun altında First Storage Group vardır , bununda altında Mailbox
Store yer alır buna sağ tıklıyoruz ve özellikler diyoruz.
Outlook Üzerinden Silinen Maillerin Exchange 2003 Yardımı ile Kurtarılması

Şekil -1

Karşımıza çıkan ekranda “Limits” tabına geliyoruz ;
Outlook Üzerinden Silinen Maillerin Exchange 2003 Yardımı ile Kurtarılması

Şekil -2

Burada “Keep deleted items for (days )” rakamı bize Outlook programındaki silinmiş öğeler klasöründen silinen maillerin ne kadar tutulacağını belirtir. Burada önemli detay şudur , bu değer tüm mailbox lari etkilediği için bu değeri çok arttırmak yer sıkıntısı çekmenize sebep olabilir. Buradaki değer genelde yeterli olmaktadır ancak Exchange sunucusunda yer sıkıntınız yok ise bu değeri yükselterek olası mail silinmelerinde buradan mailleri geri yüklemeniz mümkün olacaktır. Ancak unutmamamız gereken bir nokta da bu yöntem hiçbir zaman yedeklemenin yerini alamaz , çünkü silinme eylemi dışındaki bütün sorunlar da yedeklemelere ihtiyaç vardır veya belirtilen süreden daha eski mailleri elde etmek için. Buradaki değeri belirleyerek “ok” tuşuna basıyoruz . Bu sayede Exchange Server üzerinde gerekli olan ayarları yapmış oluyoruz. Şimdi Outlook programında silinen bir maili nasıl getireceğimizi görelim . Outlook programında bu özellikten yararlanabilmek için bir şart vardır o da Outlook un maillerini Exchange sunucusu üzerinde tutmasıdır. Bu sağlanmadığı durumlarda Exchange in bu özelliği kullanılamaz . Öncelikle Outlook programını açıyoruz
Outlook Üzerinden Silinen Maillerin Exchange 2003 Yardımı ile Kurtarılması

Şekil -3

Açtıktan sonra deneme amaçlı var olan birkaç maili siliyoruz

Outlook Üzerinden Silinen Maillerin Exchange 2003 Yardımı ile Kurtarılması

Şekil -4

Mailleri sildikten sonra silinmiş öğeler kutusuna gidip buradan da mailleri siliyoruz

Outlook Üzerinden Silinen Maillerin Exchange 2003 Yardımı ile Kurtarılması

Şekil -5

Silme işlemi bittikten sonra bu silinmiş öğeleri kurtarmak için öncelikle Outlook ara yüzünde silinmiş öğelere tıklıyoruz ve “Tools” menüsünde “Recover Deleted Items “ i seçiyoruz Outlook Üzerinden Silinen Maillerin Exchange 2003 Yardımı ile Kurtarılması

Şekil – 6

Bu seçenek seçildikten sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir menü çıkar ;
Outlook Üzerinden Silinen Maillerin Exchange 2003 Yardımı ile Kurtarılması

Şekil – 7

Burada silinen mailleri görebilmekteyiz. Burada istediğimiz bir maili veya mailleri seçerek “Recover Selected Items” tuşu ( altı kırmızı ile işaretli ) yardımı ile bunları tekrar silinmiş öğeler klasörüne alabiliriz. Bu sayede sadece bir mail için yedekten dönme işlemi gerçekleştirmemiş oluruz , bu bize şirket ortamında büyük bir zaman kazandırmaktadır. Burada oluşabilecek bir sorun kullanıcının öğeyi silinmiş öğeler klasörüne atmadan silmesi yani “shift +del” tuş kombinasyonu ile maillerin silmesi haline mailler silinmiş öğeler klasörüne uğramadığı için bu yöntem işe yaramaz ancak biz küçük bir registry değişikliği ile bunu sağlayabiliyoruz. Bunu için aşağıdaki registry dalında bir DWORD değeri ekliyoruz “HKEY_LOCAL_MACHINE"SOFTWARE"Microsoft"Exchange"Client"Options” DWORD değeri ; DumpsterAlwaysOn Bu DWORD ün değerini de 0 dan 1 e çevirirsek artık Outlook programında “shift +delete ” tuş kombinasyonu ile silinen mailleri de bu yöntemle kurtarmamızı sağlayacaktır. Exchange Server ın bize sağladığı bu hızlı mail kurtarma özelliği sayesinde çok büyük yapılarda silinen bazı mailler için yedekten dönme işlemi yapılmamaktadır, eğer bunu bilmiyorsanız ve yedeklemeleri de 3. party bir yazılım ile değil de ( arcserver , backup exec ) ntbackup ile yapıyorsanız birkaç mail için bu yedekleri geri yüklemek çok can sıkıcı olabilir . 3 party yazılımların bize sağladığı ise eğer sizin belirttiğiniz süre den daha eski mailleri ( 7 günden daha eski silinmiş mailler ) kurtarmak için yine bir restore işlemi gerçekleşir ancak bu programlar tüm Exchange db sini değil sadece seçtiğiniz mailbox ı geri yükleyebiliyor. Umarım Exchange in bu özelliği sizler içinde kullanışlı bir hal alır . sorunsuz bir Exchange Server dileğiyle.

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.