Ftp Nedir - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Ftp Nedir

Tarih
31.12.2009
Bu haber 8151 kez okundu.

FTP’ nin İngilizce olarak açılımı File Transfer Protocol’ dür.Bunun Türkçe anlamı ise dosya aktarım iletişim kuralıdır. 
FTP tanım olarak ise bir bilgisayardan diğerine dosya aktarımı yapmak için geliştirilen ve dosya aktarımını yapan uygulama programlarıdır.
FTP ilk geliştirilen internet protokollerinden biridir.FTP ile başka bir internet sitesine bağlanarak dosya transfer etme ve gönderme işlemleri yapılabilir.

FTP’nin genel kullanımı: ftp <ftp yapılacak makinenin adresi>  şeklindedir.
Bu şekilde yazıldıktan sonra kullanıcı adı ve parola sorulur. Buraya da gerekli bilgiler girildikten sonra istenilen bilgisayara bağlanılmış olur. Bağlandıktan sonra iki makine arasındaki dosya işlemleri yapılabilir.

FTP Yapabilmek İçin Nelere ihtiyaç vardır?

  • Bağlanacağınız bilgisayarın internet adresi,
  • Bağlanacağınız bilgisayarın dosyalarına ulaşmak istediğiniz hesapla ilgili kullanıcı adı ve şifresi,
  • Üzerinde FTP yazılımı ve internet bağlantısı bulunan bilgisayar,
  • Bağlanacağınız bilgisayarda çalışır durumda bir FTP servis programı olması gereklidir.

Anonymous FTP Nedir?

FTP işlemleri sırasında güvenlik açısından bağlanacağınız makinede kullanıcı adını (user name) ve parola (password) bilgilerini bilmeniz gerekir.Program bunları bize sorar.Bağlanılan makine,kişiye özel ve parolasını sadece sizin bildiğiniz bir makine olabileceği gibi,herkese açık bir arşivde olabilir. Böylece herkesin kolayca erişip dosya almasını sağlayan tek tip bir kullanıcı numarası tanımlanmıştır. O da; ANONYMOUS ya da FTP’ dir. Bu merkezlere FTP yapıldığında kullanıcı ismi olarak anonymous ( ya da FTP ) girildiğinde sizden parola olarak kendi: E POSTA ADRESİNİZİ girmeniz istenir.

Web Üzerinden FTP

Binary bir dosyayı, yanlışlıkla, standart FTP programları ile kolayca ASCII modda almanız mümkün, bu sakıncalar WEB üzerinden yapılan FTP' lerde ortadan kalkmaktadır. Sözgelimi standart resim formatlarında olan bir resim dosyasını aldığınız anda görüntüyü ekrana da gönderebilirsiniz. FTP yapmanın bu "farklı,kolay ve güzel" yolunu WEB kısmında bulabilirsiniz.

FTP PROGRAMLARI

Fastream IQ Web
Fastream IQ Web/FTP Server sunucu yazılımı, izin tabanlı, güvenli ve sıkıştırılmış bir şekilde FTPS ve HTTPS protokollerini kullanarak bilgisayarınızı bir sunucuya dönüştürebilmenizi ve böylelikle dosya paylaşıp PHP/Perl/Python gibi kodları çalıştırabilmenizi sağlar.

FileZilla
FileZilla birçok özelliği bulunan küçük ama oldukça güçlü bir FTP istemcisidir. Tüm bağlantı bilgileriniz ile uzak sunucuya yaptığınız giriş bilgilerinizi Internet Explorer tarzı bir arabirim ile gösterebilir ve kaydedebilir. FileZilla programı güvenlik duvarı (firewall), Proxy bağlantıları, SSL ve Kerberos GSS güvenliğini destekler.

Özellikler:

·  Gönderme ve indirmelere (upload/download) kaldıkları yerden devam edebilme
·  Özel komutlar
·  Klasör destekli site yöneticisi
·  Hatta tutma desteği
·  Zaman aşımı bildirimi ve önleme sistemi
·  Güvenlik duvarı (firewall) desteği
·  SOCKS4/5 ve HTTP1.1 Proxy sunucusu desteği
·  SSL ile güvenli bağlantı desteği
·  SFTP desteği
·  Gönderme/İndirme bekletmesi
·  Sürükle-Bırak desteği
·  Çoklu dil seçenekleri (Henüz Türkçe desteklenmiyor)
·  Kerberos güvenlik sistemi ile GSS girişi ve şifrelemesi

Fresh FTP
Fresh FTP, webmaster’ların sunuculara web içeriği (html, grafik, web site istatistikleri vb.) yüklemesini sağlar. Fresh FTP eş zamanlı olarak birden fazla yolla dosya kaldırması(upload) yapar. Dosya aktarmasının durdurulması ve devam ettirilmesinin mümkün olduğu bir programdır.

FTP Control
Bir ftp sitesine bağlandığınızda LIST komutunun çalışmadığı durumlarda bu programı kullanarak tek seferde sorunsuzca bağlanabilirsiniz.


FTP Now
FTP Now; Dosyalarinizi kolayca yükleme ve download etmenize, yarim kalan download’a devam edebilme imkani saglayan güçlü bir FTP yazilimidir.

 

FTP Voyager
FTP Voyager, gelişmiş FTP istemcisidir. FTP Voyager ile sunucunuza dosya transferi yapabilirsiniz. Gönderme/İndirme (Upload/Download) işlemini hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Sürükle-Bırak desteğine sahip olan FTP Voyager, bünyesinde yarım kalan transferleri kaldığı yerden otomatik olarak devam ettirme (resume) özelliği bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra çoklu pencere desteğine ve zamanlama (scheduler) özelliğine sahiptir. Programla FTP sitesine direkt bağlanabilirsiniz.

FTPRush
FTPRush, hızlı, anlaşılır, güçlü ve kullanımı kolay bir FTP/FXP/SFTP/TFTP istemcisidir. Yerel bilgisayarınızdan sunucuya, sunucudan yerel bilgisayara ve sunucudan sunucuya dosya akatarımı yapmanıza izin verir. Çok hızlı arayüz özelleştirmenize izin veren bir arayüze sahip bu programla otomatik iş yapmak için kendi betik(script)lerinizi oluşturabilirsiniz.

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.