Google sonuçlarında üst sıralarda yer almak - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Google sonuçlarında üst sıralarda yer almak

Tarih
16.11.2009
Bu haber 6881 kez okundu.

Google sonuçlarında üst sıralarda yer almak

İnternette bulunabilir olmak, hangi sektörde hizmet veriyor olursa olsun, bütün firmalar için çok önemli. Günümüzde, kurumsal ya da sosyal içerikli bütün web sayfaları için bulunabilir olmak, arama motoru sonuçlarında listelenmek demek. Firma adıyla veya firma web sayfasında geçen önemli kelimer için yapılan aramalarda listelenmek, mümkünse üst sıralarda yer almak, internet dünyasında, ziyaretçi, dolayısıyla müşteri anlamına gelmekte.

Google, bugün, bütün dünyada olduğu gibi, Türkiye'de de arama pazarının büyük bir pay ile lideri konumunda. Güçlü yazılımcı kadrosu ve donanım ağının yanı sıra, her geçen gün gelişen teknolojisini de göz önüne alacak olursak, gelecekte de bu konumunu koruyacağı aşikâr.

Google arama sonuçlarında yer almak için herhangi bir işlem yapılmasına gerek yok. Firma mühendislerinin geliştirdikleri yapay zekâ, internette yer alan her bir siteyi kısa süreli aralıklarla tarayarak, arama sonuçlarında konumlandırıyor.

Firmanızın web sayfasında yapacağınız değişiklikler ve eklentiler de, kısa süre içerisinde arama sonuçlarındaki yerini alıyor. Google mühendislerinin "Organik sonuçlar" adını verdikleri, arama yapıldığında sol tarafta listelenen sitelerin, sıralamadaki pozisyonları, insan eli değmeden, tamamen yapay zekâ tarafından belirleniyor. Google'ın pazardaki konumunun oluşmasındaki en büyük etken de bu. Arama sonuçlarına dışarıdan müdehale edilememesi ve aranan kelime ya da kelime gruplarına uygun sonuçların en muazzam şekilde listeleniyor olması.

2003 - 2004 yıllarından bu yana, arama motoru sonuçlarının gücünün belirgin olmaya başlamasıyla bir çok firma, müşterilerinin, sonuçlarda üst sıralarda yer alması için teknikler geliştirmeye başladı. "Arama Motoru Optimizasyonu" ( SEO, Search Engine Optimization ) adı verilen, arama motorlarının, web sayfasının içeriğini en iyi şekilde tanımasına olanak sağlayan işlemler bütünü, bunun ilk aşamasıydı. Google, Msn ve Yahoo tarafından da desteklenen, bu teknikler bütünü, günümüzde de, arama motorlarının, web sayfası içeriğini daha iyi tanımasına, önemli kelime veya kelime gruplarının ön plana çıkmasına yardımcı olmakta.

Ancak zamanla, rekabetin güçlenmesi, firmaları, arama sonuçlarını doğal olmayan yöntemlerle etkilemenin yollarını bulmaya itti. Bu süreçte ortaya çıkan "Ücretli Bağlantılar" (Paid Links ) yönteminin, benzer içerikteki web sayfalarından, ücret karşılığı satın alınan bağlantılar ( linkler ) vasıtası ile arama sonuçlarını etkilemeye başlaması ve bu durumun milyar dolarlara varan bir sektör haline gelmesi, Google mühendislerini, konu üzerine çalışmalar yapmaya itti.

Günümüzde, Google ve benzeri bir çok arama motoru, sıralama yaparken en önemli unsur olan doğal dış bağlantıları, ( web sitesine, diğer sitelerden yapılan bağlantılar ) ücretli dış bağlantılardan ayırmak için bir çok farklı teknik kullanıyor.

Google ve diğer arama motorlarının çoğu, bir sitenin nasıl tanındığını tespit etmek için bağlantılardan yararlanır. Bir sitenin Google arama sonuçlarındaki sıralaması, kısmen bu siteye bağlantı veren sitelerin analizlerine bağlıdır. Bağlantılara dayanılarak yapılan analizler, bir sitenin değerini ölçmek açısından son derece yararlıdır ve web aramasının kalitesini kayda değer şekilde artırmıştır. Bu sıralamada bağlantıların hem sayısı hem de, daha önemlisi, kalitesi göz önünde bulundurulur.

Ancak, bazı SEO'lar ve web yöneticileri, bağlantıların kalitesini, kaynakları ve bunların siteleri üzerinde uzun dönemde yaratacağı etkiyi göz ardı ederek PageRank geçiren bağlantıları satın alma ve satma uygulamalarında yer alır. PageRank geçiren bağlantıların satın alınması veya satılması Google web yöneticisi yönergelerinin ihlali anlamına gelir ve sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını olumsuz etkileyebilir.
Günümüzde halen bir çok firma, müşterilerinin web sitelerini arama sonuçlarında üst sıralara taşımak için bu yöntemi tercih etmekte. Kısaca, Google arama sonuçlarına, doğal olmayan yöntemlerle müdahale etmeye çalışmak, son derece verimsiz olabileceği gibi, firmanızın web sitesinin, sıralamada daha da geriye düşmesine sebep olabilir.

Arama sonuçlarında yer almak için izlenebilecek en doğru yöntem, web sitesinin içeriğin zengin ve güncel tutulup, zamanla, doğal olarak, sıralamada yükselmeyi beklemek olacaktır.

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.