Profesyonel Logo Nasıl Olur ? - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Profesyonel Logo Nasıl Olur ?

Tarih
11.3.2010
Bu haber 8158 kez okundu.

Firmanın ismini de yansıtan, yazıyla ya da yazı, çizgi ve resimle yapılan işaretlere logo denir. Yani, Logo firmanın, bir ürünün veya bir hizmetin yasal açıdan tescil edilerek korunacak şekilde düzenlenmiş, harf ya da kelime dizisinin resimsel öğeler de kullanılmasıyla ortaya çıkan işaretleri olarak tanımlanabilir.

Logo, tanınırlığı ve hatırlanabildiği önemli ölçüde arttırmak, hedef kitle ile aradaki bağı güçlendirmek ve kurumsal kimliği tam anlamıyla ortaya koyabilmek için, en kısa yollardan ve olmazsa olmaz değerlerden biridir.

Kültürlü bir simge, Logo:

Yukarıdaki ilkelere ilave olarak Logoya okunma özelliğini de ilave edebiliriz. Seyredilen, okunabilen,  yapıldığı ülkenin dilinde okunarak sese dönüşebilen bir işarettir Logo.

Her başlık Logo değildir:

Bir Logo tasarımında, alfabedeki harf ve rakamlardan oluşan isim ya da yapısal olarak Logo özelliği taşıyan her yazı gurubu Logo değildir: Bir kitap ismi olan, kapağında yer alan ve Logo olma özellikleri taşıyan bir "Bakış Açısı" yazı grubuna Logo diyemeyiz. "Bakış Açısı" yazı gurubunun Logo olarak tanımlanabilmesi için süreli bir yayında sürekli yayımlanan bir köşenin isim yazısı olması gerekir.

Logoların Özellikleri

Logolar mevcut fontlardan herhangi birini aynen kullanarak tasarlanmamalıdır. Harflerin kendine özgü sıralanması suretiyle veya özel tasarlanmış bir fontla yapılması gerekir.

Bilinen bir fontla tasarlanıp, harfler ya da harfler arasındaki ilişkiler bozulmadan, yazının bütününde yapılacak ekleme ya da çıkarmalarla, gerek kurgu, gerekse herhangi bir harfteki anatomiye uygun küçük bir değişim ya da resimsel bir arayış o yazıya Logo özelliği kazandırır. Ancak genel karakteristiğe aykırı olmamak tam tersine onun bir parçasıymış izlenimi verilmek koşuluyla. Yani yazının ayrı ama ayrılmaz bir parçası olarak soyut ya da figüratif çizgi, resim, bazı özel ekler ve parçalardan oluşan yeni görsel unsurlar eklenerek resimsel bir yapı oluşturulabilir.

Hizmet verilecek kurumun hangi alanda faaliyet gösterdiği özellikle dikkat edilmesi gerekli bir husustur. Örneğin bir parfüm Logosu için inşaat sektörünün yapısına uygun bir yazı karakterinden yola çıkılamaz. Seçilecek font yapısının, kurum kişiliğine ve kurum ismine uygun olup olmadığının gözden kaçmaması gerekir.

Her insanın bir kişiliği olduğu gibi, kuruluşların da bir kişiliği vardır. Logo bunu yansıtmalı, mesajını üstünde taşımalıdır. Logo tasarımlarında doğru font seçimi mesajın doğru iletilmesi için önemlidir.

Logonun okunabilir olma zorunluluğundan dolayı; okunması kolay, anlamlı, akılda kalıcı bir kelime olması, tanınmasını daha güçlü kılar, Rahat okunabilen bir Logo, kuşku yok ki, üzerinde taşıdığı kimliği ve mesajı iletme misyonunu daha doğru ve seri bir şekilde gerçekleştirmiş olacaktır.

Mesajın belirgin özellikleri, Logonun resimsel yanlarıyla aktarılır. Ancak Logo'nun en önemli özelliği mesajın adını üstünde taşımasıdır. Bu nedenle adı olan bir mesajın aktarılabilmesi için, o adın anlaşılması yani okunması gerekir. Harfleri ya da harfler arasındaki ilişkileri deforme ederek görsel bir tat arama heyecanı, bizi bazen okunmayan ya da yanlış okunan çizgiler, resimler yapmaya götürebilir. Özgünlük yaratmak kaygısıyla gereksiz çizgi ve resimler kullanılmamalıdır. Harf adetinin çok veya az olması, okunurluğu bozmamalıdır.

Logo, ifade ettiği unsurun önüne geçmemelidir. Tasarımcıyı değil, ürün ya da firmayı yansıtmalıdır. Logoyu üreten tasarımcıdır, ancak oluşturan firmanın kendisidir, ilgili kuruluşun ya da ürünün özelliklerini yansıtmalıdır. Seçilen ya da tasarlanan font'un anatomik yapısı konunun içeriğine uygun olmalıdır. Ayrıca kurumun kendisini nasıl tanımladığı ve kurumu yansıtan kavramların neler olduğunu bilmek, logonun tasarım aşamasında önemli unsurlardır.

Kolay algılanabilir olmalı, optik denge kurallarına uymalıdır.

Logonun siyah beyaz ve renkli uygulamalarının yapılması, farklı alanlarda kullanıldığında sorun yaşanmamasını ve etkisinin azalmamasını sağlar.

Logo sadeliğinin yanı sıra, gerek rengi gerek şekli itibariyle farklı koşullarda görüldüğü zaman bile hemen hatırlanabilecek yapıda olmalıdır.

Sade, kolay anlaşılır, hatırlanması kolay, mümkün olduğunca az sayıda renkten oluşmalıdır.

Teknik çizimi, her türlü baskı ve kesim tekniği ile sorunsuz kullanılabilir olmalı, değişik yerlerde (kâğıt üstünde, rölyef olarak, rozet için, vb.) kullanılabileceği unutulmamalıdır. Büyütme ve küçültmelerde değer kaybına uğramamalıdır. Her türlü ölçüde ve yüzeyde okunabilir olmalıdır.

Özgün olmalıdır.

Amblem ve Logonun yapılış amacı zaten ayırt ediciliği sağlamaktır. Başka firma ya da ürünlere ait logolar ile karışıklığa sebebiyet vermemeli, hatta çağrıştırmamalıdır. Kopyalanan ya da esinlenen logoların hiçbir etkisi olmaz, bilakis ortaya çıkacak olumsuz imajdan dolayı o ürün ya da firmaya büyük zarar verir.

Günün moda akımlarından uzak, uzun yıllar geçerli olan bir espri niteliği olmalıdır.

Estetik olmalıdır. Logo nihayetinde bir görüntüdür, resimdir. Zaman içinde gözün alışmasıyla, okunmadan resimsel değerleriyle algılanır. Bu nedenle bir logonun seyirlik olma özelliği estetik olma şartını önemli kılar.

Farklı bir ülkeye ait ürün ya da firma için logo tasarlanması durumunda; öncelikle o ülkenin kültürü ve renklere yüklediği anlamlar hakkında bilgi edinilmelidir. Özellikle bir simge kullanılacağı zaman simgenin taşıyacağı anlam açısından bu bilgi çok önemlidir.

Bir logoya, kurumun temsil ettiği bütün öğeler, görevler (görsel anlamda) yüklenemez. Çeşitli görevler üstlenmiş bir kurum, tek bir çatı altında topladığı diğer markalarını temsil ediyor mu? Ele aldığımız bu kurum, kırtasiye, market, giyim ve hatta balıkçılık gibi farklı alanlarda hizmet veriyor olabilir. Bu kurum için tasarlanmış olan Logo, genel yapısı bozulmadan ifade ettiği alanlarla ilişkili olarak da görev atanabilir.

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.