Global kriz, internette kayıtlı işyeri sayısının son bir yılda yüzde 44 artttırdı - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Global kriz, internette kayıtlı işyeri sayısının son bir yılda yüzde 44 artttırdı

Tarih
28.10.2009
Bu haber 5211 kez okundu.

TÜM dünyayı etkisi altına alan global kriz, internette kayıtlı işyeri sayısının son bir yılda yüzde 44 artarak 47 bine ulaşmasına yol açtı.

Bunda da alışveriş sitelerinin kira, personel, elektrik, su, telefon, doğalgaz gibi sabit giderlerden arınmış olması etkili oldu. Krizle birlikte, bilgisayar başta olmak üzere elektronik, giyim, aksesuar, cep telefonu ve sağlık bakım ürünlerinin pazarlandığı siteler, internette ön plana çıkarken, verilen siparişlerde ise kitap, DVD ve CD’ler ilk sıraya yerleşti. Mağaza açma maliyetlerinin 150 dolardan başlayıp, 5 bin dolara kadar ulaştığı internette yılın ilk üç ayında yapılan alışveriş, yılın ilk 5 ayında 3 milyar 500 milyon TL’lik hacme ulaştı.

Ayda 136 TL

Bankalararası Kart Merkezi’nin (BKM) verilerine göre, Türkiye’de her 100 kişiden sadece 13’ü internet üzerinden alışveriş yapıyor. Kişi başına aylık yapılan ortalama harcama tutarı da 136 TL oluyor. Bu alışverişlerde en fazla tercih edilen ödeme yöntemi, yüzde 86’yla kredi kartları oluyor. BKM’nin her 100 kişiden 87’sinin internet üzerinden alışverişe sıcak bakmadığını gösteren bu araştırmasında, geçtiğimiz yıllarda ilk sırada yer alan elektrik, elektronik ve bilgisayar ürünleri, krizle birlikte yerini kitap, DVD ve CD siparişlerine bıraktığını ortaya koyuyor. Kitap, DVD ve CD siparişlerinin payı, yüzde 29’a ulaşırken, elektrik, elektronik ve bilgisayar ürünlerinin aldığı pay da yüzde 23’leri buluyor. Yapılan harcamalarda, kredi kartıyla ödeme ön plana çıkıyor. Harcamaların yüzde 86’sı kredi kartıyla ödenirken, havale yöntemiyle yapılan ödemeler yüzde 13 oranında gerçekleşiyor.

50 milyar dolar

Gittigidiyor, hemalhemsat, hepsiburada, nevaria, idefix, yemeksepetim gibi elektronikten giyime pek çok ürünün sergilendiği sitelerin dışında belirli konularda uzmanlaşmış siteler de bulunuyor. Türkiye’de kitap, DVD ve müzik ürünleri gibi kültür ürünlerinin yıllık toplam cirosu 50 milyar doları bulurken, bunun yüzde 6’sı internet üzerinden gerçekleşiyor. Bu oran Amerika’da ise yüzde 40’a kadar çıkıyor. Yapı malzemeleri, mobilya, kuyumculuk, araç satış ve yedek parça gibi sektörlerin payı henüz düşük oranlarda bulunsa da bu, sanal alışverişin hızla yaygınlaştığını gösteriyor.

Fiyat karşılaştırma

İnternet ortamında fiyatlar piyasaya göre daha ucuz olabiliyor. Bunun için iyi araştırma yapmak gerekiyor. Aksi halde ucuz gibi görünen bir ürün, kargo masrafıyla birlikte piyasadan daha pahalıya mal olabiliyor. En fazla karşılaştırma ve fiyat araştırması yapılan ürün cep telefonu oluyor. İnternet kullanıcılarının yüzde 92’si dijital fotoğraf makinesi satın almadan önce internette araştırma yaparken, bu oran cep telefonu kategorisinde yüzde 96’ya kadar yükseliyor. Cimri.com, nekadar.com, tutumluol.com, kararyeri.com, fiyattara.com gibi siteler, internet kullanıcılarının fiyat ve ürün karşılaştırması yapmalarına olanak tanıyor.

Rakamlarla sanal alışveriş

- Türkiye’de kredi kartı kullanıcılarının yüzde 13’ü internet üzerinden alışveriş yapıyor.

- Sanal alışveriş yapanların yüzde 65’i erkekler, yüzde 35’i kadınlar.

- Alışverişin yüzde 30’u İstanbul’da, yüzde 7’si Ankara’da yapılıyor.

- Alışverişin yüzde 86’sında kart kullanılırken, yüzde 13’ünde havale ile ödeme yapılıyor.

- e-ticaret yapan 47 bin işyeri var.

- İnternet üzerinden alışveriş yapanlar ortalama 3 haftada 1 alışveriş yapıyor.

- İnternet alışverişlerinde ayda ortalama 136 TL harcanıyor.

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.