Google Indekslenmeleri - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Google Indekslenmeleri

Tarih
26.10.2009
Bu haber 5595 kez okundu.

Arama motoru botlarının düzenli bir sıklıkla sitemizi indekslemek için ziyaret etmesini sağlamak, SEO bakımınından oldukça önemli bir gereksinimdir.

Google botlarının sitemize yaptığı yoğun ziyaretlerin aynı zamanda Google’un gözünde sitemizin bir kıymeti olduğunu gösterir. Bu nedenlesitemizin sık ve hızlı indekslenmesinin arama motorları tarafından siteyi geliştirdiğimizin takip edildiğinin bir göstergesidir. Şunu unutmamak lazımdır ki google botlarını sitemizi sık bir şekilde ziyaret etmesini zorlayamayız. Ancak yine de google botlarının sitemize ziyaret sıklığını artıracak ve web sitemize google botlarının sık gelmesini sağlayacak bazı incelikler de yok değildir. Bu inceliklere aşağıda değinmeye çalıştım.

Sitenize uygun aralıklarla özgün içerik ekleyin

Site içeriğimizin sık bir biçimde yenilenmesi ve güncellenmesi sonucunda google arama motoruna sitemizin ping servisi tarafından otomatik pingleme işlemi yapılmaktadır. Google arama motoruna ping gönderme işlemiyle sitemizin içeriğinde yeni bazı değişikliklerin meydana geldiğini bildirir ve google arama motorunun bu yeni durumu kayıt altına almasını talep ederiz. Sitemize içerik ekleme sıklığı olarak iki günde bir aralıklarla içerik eklemek en ideal ve optimal zaman aralığıdır. Bir anda çok fazla yazı yazıp yayınlama sonucu gereksiz google pinglemesinin bazı zararları olacağını gözardı etmemek lazımdır.

Sitemizin yayın yaptığı server-sunucu kalitesinin yüksek olmasına dikkat edin

Google webmaster araçları hizmetinde de göüleceği üzere ulaşılamayan sayfalar, google tarafından hemen tespit edilerek bizlere bildirilmektedir. Özellikle server-sunucu barındırma hizmetlerindeki aksaklıklardan dolayı sitenizin yayını sıklıkla kesilirse bu durumda Google tarafından Trust rank adı verilen site güvenirlik düzeyinizde azalma meydana gelecektir. Yani diğer bir deyişle sitenizin kalitesiz internet yayıncılığı yaptığı ve sık sık kesintilere uğradığından dolayı google tarafından indekslenmede bazı zorluklar çıkacaktır. Tam tersine kesintisiz yayın yapan sitelerin google  tarafından trustrank güven düzeyi yüksek olduğundan dolayı indeks crawling olayı da hızlı bir şekilde olmaktadır.

Web sayfanızın yüklenme hızını artırın

Şayet web sayfanızın yüklenme hızı yavaşsa ve çok fazla zaman alıyorsa google botları tarafından bu durum eki puan olarak görülür. Özellikle PDF tarzı dosyalama programları, çok büyük boyuttaki görsel dosyalar, site indeks hızını azaltan etmenlerdir. Ayrıca kilobyte olarak hazla yer kaplamayan basit ve frame yapısı taşımayan tasarımların tercih edilmesi gerekmektedir.

Sitenizin aynı içeriğinin farklı sayfalarda tekrarlanmasından kaçının

Buna duplicate content yani kopya içerik adı da verilmektedir. Bu durumda aynı içerik değişik URL ler ile yayınlanırsa Google botları tarafından spam yayan site veya değersiz site olarak görülebilir.

Hızlı ve sürekli indekslenen sitelerden backlink elde ediniz

Google webmaster Tools araçlarını kullanarak indeks hızınızı (crawl speed) ayarlayınız.

Sitenize bir sitemap site haritasını ekleyiniz

Her ne kadar sitemap kurmanın sitenizin indekslenmesine ne derece etkisi olduğu tartışmalıysa da fazla malın göz çıkarmayacağından bahisle hazırlıklı olmak gerekir. Zaten kişisel deneyimlerime göre sitelerimden birisine site haritası kurduktan sonra indekslenme hızının iyice arttığına şahit oldum.

Sita haritası nasıl kurulur: Wordpress tabanlı sitelerde hazır sitemap generator plugin leri bulunmaktadır. Blogger sisteminde ise sitemap yapma imkanı bulunmamaktadır. Bunun yerine  siteadi.com/rss.xml uzantısından faydalanabilirsiniz. Ayrıca google da “Sitemap generator” biçiminde bir arama yaptığınızda karşınıza bol miktarda yardımcı site çıkacaktır. Sitenizin header respons cevaplarıdaki hata kodlarının sunucunuz  tarafından düzeltilmesini talep edin.

Sitenizde flash ve frame yazılımları en az düzeyde kullanın

Web master arkadaşların çoğunun bildiği bir gerçek vardır. O da google arama motorunun ve diğer MSN YAHOO ask.com arama motorlarının frame(çerçeve) yapılardan hoşlanmamasıdır. Ayrıca flash programlarda yer alan içeriğin google botları tarafından okunması olanağı bulunmamaktadır.

Sitenize orjinal ve özgün bir başlık ve mata tag yazısı ekleyin.

Sitenizdeki google indekslenme oranlarını irdeleyin ve ani düşüşler gözlemlemeniz durumda sebeplerini araştırarak çözüm bulmaya çalışınız.DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.