PageRank Nedir? Nasıl Hesaplanır? - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

PageRank Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Tarih
29.10.2009
Bu haber 5246 kez okundu.

Bu değer genel olarak özgün bir içeriğe, sayfaya verilmiş bağlantılara ve bağlantı veren sayfaların kalitesine bağlı olarak değişir. Pagerank, değer olarak sitenizin Google tarafından arama sonuçlarında sıralanmasını ve Google tarayıcısının sitenizi kontrol etme sıklığını etkiler.[2]

Teknolojisi

Google Arama motoru ve şirketi , Stanfordda doktora yapan iki öğrenci, Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1998 yılında kurulduğunda, arama sonuçlarını patentli PageRank™ tekniği üzerine geliştirdiler. Bu yüzden PageRank™ patenti de Google'a değil Stanford Üniversitesi'ne aittir.[3]

Sayfa değeri

Sayfa Değeri[4], sitenin doğal yapısına ve link[5] içeriğine uygun olarak sitenin değerinin bir göstergesidir. Google, bir linki A sayfasından B sayfasına, B sayfası için A sayfasını kullanarak bağlar. Aynı zamanda sayfanın hakkının yenmemesi için bazı içerik analizleri de yapar. Kendisini önemli yapan kriterlerde iyi yerlerde olan bir site önem sıralamasında diğer sitelerin üzerine çıkacaktır. Yani bir sitenin Google Arama sonuçları sıralamadaki yeri onun için önemli olan birçok kriterlerin birleşimi sonucunda belirir.

Önemli, yüksek kalitesi olan siteler, Google'ın her arama yapıldığında hatırladığı, daha yüksek PageRank'a ( Sayfa Sıralaması ) sahip olurlar. Tabiki, önemli sayfalar eğer aradığınız sorgu ile uyuşmuyorsa size bir şey ifade etmezler. Bu sebeble, Google aramalarınızda hem önemli hem de konu ile ilgili sayfaları bulmak için PageRankı karmaşık bir metin uyuşma tekniği ile birleştirir. Google aradığınız terimin kaç defa sayfada görüntülendiğininde ilerisine gidip o sayfanın içeriğini tüm yönleri ile inceleyip ( ve o sayfaya link veren sitelerin içeriğini ) sizin sorgunuza iyi bir sonuçmu diye karar verir.

Google, aynı zamanda spam amaçlı siteleri Google Ban ile cezalandırıp tüm indexlerini silerken, yeni açılan sitelerinde hızlı bir şekilde arama sonuçlarında yükselmesini engelleyen Google Sandbox sistemlerini de kullanmaktadır. Sandboxa giren bir site 3-6 ay boyunca ne kadar iyi olursa olsun, Google tarafından denenir ve belirli bir sürenin sonunda arama sonuçlarında daha iyi bir yere getirilir.

Ancak site sıralamasını etkileyen tek parametre PageRank değildir. Site sıralamasını esasen alakalılık ve önemlilik değerlerini kombine etmeye çalışan Google algoritması için de Topic Sensitive Page Rank olarak tartışılan kavramın etkili olduğu düşünülmektedir. Google bize pagerank konusunda bazı bilgiler vermiştir. Elimizde olan veriler şunlar: - Dünyadaki tüm sitelerin pagerankı toplamı 1 sayısına eşittir. - Pagerankın Google tarafından açıklanan resmi formülü aşağıdadır: A sitesi için pagerank bulma formülü şu şekildedir.

PR(A) = (1-d) + d (PR(T1)/C(T1) + … + PR(Tn)/C(Tn))

formüldeki değişkenler şunlardır:

PR(A)= A sitesine ait pagerank degeri.Tüm siteler için ilk başta 1 kabul edilimektedir. d = “damped down” faktörü denilen özel bir katsayı ve 0.85 kabul edilmekte.Pi sayısı gibi özel bir katsayı. PR(Tn) = A sitesine link veren herhangi bir sitenin pagerank degeri. C(Tn) = A sitesine link veren sitenin başka sitelere verdigi link sayı adeti.

Sen bana link ver ben sana link vereyim mantığının incelemesi

d= 0.85 PR(A) = (1 – d) + d*(PR(B)/C(Tn)) PR(B) = (1 – d) + d*(PR(A)/C(Tn))

Degerleri yerine koyarsak : PR(A)= A sitesine ait ilk pagerank degeri ilk başka biz 1 kabul ediyoruz. d= 0.85 katsayı degerinde oldugunu google bize söylüyor. PR(B)= B sitesine ait ilk pagerank degeri 1 kabul edildi. C(Tn) =1 dir. Yani A sitesinden ve B sitesinden dış dünyaya verilen link sayısı adeti 1 oldugundan 1 alıyoruz. Eger A sitesi başka sitelerede link vermiş olsaydı verdiği link sayı adetini yazacaktık. Yukarıdaki örnek için sadece bir adet siteye link verildiğinden 1 rakamını yazıyoruz denkleme.

PR(A) =(1-0.85) + 0.85*(1/1) = 0.15 + 0.85 x 1 = 1

PR(B) =(1-0.85) + 0.85*(1/1) = 0.15 + 0.85 x 1 = 1

Sistemin ortalama pagerank değerlini Kontrol edelim. Pr(A)+ Pr(B)=2 2 /2 (Sistemde iki adet site mevcut olduğundan)=Sistemin ortalama pagerankı= 1

En basit iki siteli link degişim örnekli şu matematiksel denklem ile bile görüldüğü üzere "Sen bana link ver" , "Ben sana link vereyim" olayında pagerank falan kazanılmıyor. Link değişmezden öncede pagerank degeri 1 idi. Link degişimi yaptıktan sonrada pagerank degeri yine 1 oldugunu gördük ve ispatladık.Bu ispatı google matematik formülü ile yaptık.

Bir webmasterın mantıklı bir link degişimi yapabilmesi için en az iki tane sitesi olmalı. 1 tane ana sitesi olmalı bir tanede yedek sitesi olmalı. Yedek sitesi ile link toplamalı orada biriken link gücünü anasitesine göndermelidir.

Çapraz link degişimi yapılırsa ancak o zaman pagerankında artış gerçekleşiyor. Ama Türkiyedeki bir çok webmaster arkadaşımız sen bana link ver, ben sana link vereyim mantığı içinde olduğundan ülkemizdeki sitelerin pagerank degerleri düşük seviyelerdedir. İşte olayın matematiksel yaklaşımı bu şekildedir. Pagerank=matematiktir. Google Türkçe siteleri sevmiyor falan gibi basit düşünceler yerine, matematiksel modelleme ile olaya yaklaşırsak daha yüksek pagerank değerliklerine bizim Türkçe içerikli sitelerimizinde kavuşacağını görmüş olduk.

Özet:

- Sitene link veren adamın sitesinde ne kadar çok link varsa senin hissene o kadar az pagerank düşünüyor. - Karşılıklı link değişimi yapılırsa pagerank artmıyor.

Güncellenmesi

Pagerank değerleri anlık olarak güncellenir ve bu arama sonuçlarına yansır. Buna karşın görünebilir PageRank değeri 3 ayda bir güncellenir ve bu değer Google Toolbara da yansır. Fakat zaman zaman istisnalar olabilmekte, 3 aydan daha kısa sürede veya daha uzun sürede de güncellemeler yapılabilmektedir. En son 31 Aralık 2008 tarihinde güncellenmiştir. Fakat bir sonraki güncellemenin ne zaman olacağını kimse bilememektedir. Sadece tahminler yürütülmektedir

Pagerank Analizi

(Türkiye Baz Alınmıştır)

Pagerank analizi:(Türkiye Baz Alınmıştır ve onaylanmıştır)

Pagerank 0 =>

bu değerdeki bir site ya yolun başındadır ya da yolun sonundadır.

Pagerank 1 =>

pr 1 yani düşük.Yeni başlayan bir webmaster için sevindirici olabilir. Amacı pr olmayan usta webmasterlar için elbette bunun olması veya olmaması birşeyi değiştirmez.

Pagerank 2 =>

bu pr değeri vasat diyebileceğimiz değerler arasındadır. Amacınız geniş ufuklarsa pagerankım 2 oldu diye sevinmeyin.

Pagerank 3 =>

kişisel bir web sitesi açısından iyi bir değerdir. Ama bir şirket profili açısından düşüktür.Ufkunuz geniş ise bu pr değeri sizin için sadece küçük bir armağan olmalı.

Pagerank 4 =>

Türkiyedeki uluslararası niteliği olmayan çoğu firmanın pr değeridir. Ayrıca internet üzerinde belli bir amaca yönelmiş siteler için de neredeyse ideal değerdir.

Pagerank 5 =>

kendini kanıtlamış en popüler bloglar, haber siteleri ve işlevi sadece web üzerinde olmayan şirketlerin siteleri genel olarak böyledir.

Pagerank 6 =>

bu seviyeye ulaşmak gerçekten her yiğidin harcı değildir ve şu an hiçbir kişisel site bu seviyede değildir. Resmi kökenli sitelerin genel pagerank değeridir. [.gov.tr, .edu.tr gibi] ve pr6 üzeri siteler Google'ın 10.000 çalışanı tarafından elle kontrol edilir.

Pagerank 7 =>

bir ya da birkaç üniversite sitesinin pr değeri 7 yi göstermektedir. Türkçe wikipedia, yine resmi kurumlar ve yabancı kökenli ama Türkçe olan büyük sitelerin değeridir.

Pagerank 8 =>

Türk sitelerinin kalite değerleri böyle gidecek olursa bu değer tavan değer olarak kabul edilmektedir.

Pagerank 9 =>

Şu ana kadar hiçbir Türk kökenli site bu değere ulaşamamıştır. Bazı Türk üniversite siteleri pr9dur.


Pagerank 10 =>

Bu seviye aynı zamanda zirvedir ve sadece dünyanın en popüler, kaliteli veya önemli siteleri bu dereceyle ödüllendirilir, Pagerank 10 Siteler: www.usa.gov , www.google.com tabi bunlar başlıcaları ve sadece anasayfa olanlar. Yani bu sitelerin bazılarının altsayfaları dahi pr10dur. Şimdi tek tek onları da yazarsak bu liste uzayıp gider.DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.