Alan adı kime ait - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Alan adı kime ait

Tarih
11.5.2010
Bu haber 7247 kez okundu.

ALAN ADI KİME AİT

Alan adı almak istediniz; ancak müsait değil , alınmış, register edilmiş, alınamaz gibi metinlerle alan adının daha önce alındığını fark ettiniz. Peki bu alan adını kim aldı, ne zaman aldı, alan kişinin telefon veya adres bilgileri. Alan adı sahibinin email adresleri gibi bilgilere ulaşmak istiyorsunuz. Yukarıda yazdığımız bilgiler whois sorgusu ile öğrenilebilir.

En kolay yöntemler:

   1. Diyelim ki alan adı kurumsalnet.net olsun. Hemen bir internet explorer açar ve www.marjin.net yazarsınız ancak bir site açılırsa sitenin iletişim bilgilerinden whois bilgilerine ulaşmış olursunuz. Yayındaki sitenin alan adını alan gerçek kişinin, bilgisayar firmasının ve ya aracı kişinin bilgilerine ulaşmak isterseniz ya da YAYINDA BİR İNTERNET SİTESİ YOKSA.
   2. Alan adını alıp bir site yaptırmayabilirsiniz. İleride site yaptırmak ya da satmak amacıyla bir alan adı satın alabilirsiniz. Aynen bu mantıkla baktığınız alan adı müsait olmadığı halde yayında da bir web sitesi bulamayabilirsiniz. İşte tam da bu nokta da gerçek whois sorgulaması başlar.

WHOIS SORGULAMA

(com,net,edu vs. uzantıları için)

Üstteki altı çizgili whois sorgulama linkini tıklayarak .com, .net, .edu uzantılı alan adlarına ait alan adı sahibi, ns server veya domain bilgilerine ulaşabilirsiniz. Açılan sayfada "whois search" in altındaki kutuya alan adını yazın. Örnek marjin ve öğrenmek istediğiniz uzantıyı seçiniz.

Daha sonra sorgulama türünü seçin. Sorgulama türleri:

    * Domain: Alan adı hakkında bilgi verir. Ne zaman ilk alınmış, hangi tarihte en son uzatılmış, bu alan adını register eden üst firma adı gibi bilgilere ulaşırsınız.
    * Registrar: Alan adını satın alan kişiye ait bilgiler. İletişim bilgileri, ad soyad vs. .com, .net gibi tr ile bitmeyen uzantılarda alan adı ilk alan kişiye aittir. Bu sistemler otomasyonla çalıştığı için, sistemde kayıtlı admin email adresi kiminse alan adı üzerindeki tüm haklar da ona aittir.

        Biz tüm alan adı işlemlerinde müşterilerimize alan adını belirterek fatura kesmekteyiz. Bu resmi olarak bağlayıcı bir süreçtir. Bu sebeple alan adını satın aldığınız firmadan adınıza kesilmiş fatura içinde "alanadi.com alan adı " şeklinde ibare geçmesine özen gösteriniz.

Bir diğer durum da alan adını alan kişi isterse kendi bilgilerini saklayabilir. Böyle alınmış alan adlarında whois sorgusu yaparak bir bilgiye ulaşamazsınız.

com.tr Alan Adı Kime Ait

com.tr veya org.tr alan adları alınırken evrak gereklidir. com.tr için marka tescili veya ticari sicil gazete kopyası fakslanmaktadır. Ayrıca şirketteki yetkili kişinin kaşe ve imzası kullanılmaktadır. Benzeri org.tr alan adları için dernek tüzüğü veya vakıf senedi fakslanmakta. Dolayısıyla com.tr alan adlarını nerden veya hangi aracı kurumdan alırsanız alın, alan adları evrakları fakslanan şirket, dernek veya vakfa aittir.

Hangi şirkete veya derneğe ait

Eğer varsa web sitelerini inceleyebilir ya da com.tr sorgulama ekranından kontrol edebilirsiniz.

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.