Optimize Edilmiş Bir Websitesinin Önemi - Web Tasarım | Web Tasarımı | Kocaeli Web Tasarım
Türkiye'nin en yaratıcı fikirleri burada..

Çağımızın zorlu , rekabetçi ortamında firmanızın ürünlerinizin Türkiye veya dünya'da tanınıp bilinmesini istiyorsanız sizinde bir web siteye ihtiyacınız var demekdir.

Sizlere daha keyifli web siteleri yaşatmak için çalışmalara aralıksız devam ediyoruz.

marjin.net
E-Posta
Şifre

Optimize Edilmiş Bir Websitesinin Önemi

Tarih
24.4.2010
Bu haber 5166 kez okundu.

Hepimizin bildiği gibi insanlar her hangi bir bilgi, yazı, resim, ürün ararken Google, Yahoo, Ask gibi arama motorlarına aramak istedikleri kelimeleri (anahtar kelimeler) girerek, karşılarına gelen sonuçlardan ilgilerini çeken websitelerine tıklayarak ziyaret ediyorlar. Bu satırları yazarken Google'da “dijital kamera” anahtar kelimesini girerek arama yaptım ve Google tam 128 milyon sonuç buldu, yani tam 128 milyon web sayfası. Google her sayfada 10 sonuç gösteriyor (burada bahsettiğim doğal sonuçlar, yani bazen sayfanın üst tarafında farklı renkle gözüken veya sağ tarafta bulunan Adwords reklamları değil) ve insanlar genelde ilk 2 bazende ilk 3 sayfaya bakıyorlar. Başka bir ifadeyle eğer dijital kamera satan bir websiteniz varsa ve bir ziyaretçi Google'da “dijital kamera” anahtar kelimesini arattığında ilk 3 sayfada çıkmıyorsanız muhtemelen tonlarca ziyaretçi ve gelir kaybediyorsunuz demektir. Peki arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için ne yapmalısınız ?
Bunun için öncelikle arama motorları ile ilgili kısa bir bilgi vermek gerekebilir. Ama yeri gelmişken önce şunu belirtmek istiyorum. Websitenizin bütün aramalarda üst sıralarda çıkması mümkün değil, bu nedenle websiteniz de her bir sayfa için ilgili olduğu konuya ve içeriğine göre 1 ile 3 anahtar kelimeye ağırlık vermelisiniz. Örneğin elektronik eşya satan bir websiteniz varsa, her sayfanızı belirli kategorilere ayırmalı örneğin bir sayfada LCD Monitörlere yer vermeli ve anahtar kelime olarakta LCD Monitor, 15' LCD Monitorler, 17' LCD Monitorler gibi anahtar kelimeler kullanmalısınız.

Arama motorlarını genel olarak ikiye ayırabiliriz. Bunlardan ilki, bot, robot, örümcek veya crawler gibi adlar verilen programlarla, otomatik olarak websitelerini inceleyen ve elde ettikleri bilgileri veri depolarında değerlendiren türdeki arama motorlarıdır ve bu tipte bir arama motoruna verilebilecek en güzel örnek Google'dır. Diğerleri ise Dizin olarak tabir edilen ana ve alt kategori başlıklarından oluşan ve websitelerinin en uygun kategori içerisinde listelenmesi mantığına dayanan websiteleridir. Bu tür websitelerine kayıtlar genellikle insanlar tarafından manuel olarak eklenir. Bu grup için örnek olarak DMOZ ve Yahoo'yu gösterebiliriz. Arama motoru botları, robotları veya örümcekleri, websitelerini bizim gördüğümüz gibi görmezler, bu programlar websitelerini oluşturan HTML kodlarına bakarlar ve onları değerlendirirler.
HTML kodları, arama motoru robotlarına websiteniz hakkında açıklayıcı bilgiler verirler ve bu programlarda websitenizden elde etmiş oldukları bu bilgiler ışığında websitenizin konusu, içeriği gibi konular hakkında bilgi sahibi olurlar. Böylelikle bir kullancı arama yaptığında bu bilgileri değerlendirerek en alakalı olandan başlamak suretiyle sıralama yaparlar. İşte bu değerlendirmeleri doğru ve düzgün bir şekilde yapmalarını sağlamak için websitenizin HTML kodlarında basit ama son derece önemli bir takım şeylere dikkat etmek zorundayız.

Kaynak : DELİKARA Alper; “Arama Motorlarında Üst Sıralarda Çıkmakİçin İhtiyacınız Olan 6 ANAHTAR”, 2008

DİĞER HABERLER

Marjin.net sunucuları artık PHP 7 destekliyor. PHP 7 ile yazılmış sitelerinizi Marjin.net'te kolaylıkla çalıştırabilirsiniz.

Mobil uyumlu websitenizi gören müşteriniz veya potansiyel müşteriniz websitenizi tekrar tekrar ziyaret edecek, sizinle iş yapacak ve sizi tavsiye edecektir. Onlara aradıklarını sunun, kolayca ulaşmalarına olanak sağlayın.

Firmanızı bir adım ileri taşımak istiyorsanız, web sitenizi Marjin.net ile tanıştırın..

Rakiplerinize fark yaratmak istiyorsanız, artık internette ben de varım demek istiyorsanız Marjin.net doğru adresiniz..

Artık bir web sitesine sahip olmanın zamanı geldiğini düşünüyorsanız; Kocaeli Web Tasarım çözümlerinizde faaliyet gösteren firmamız her zaman yanınızda.

Web siteniz için deneyimlerine güvenebileceğiniz bir ortak seçin!

Kurumsal kimlik; bir işletmenin veya kuruluşun görünen yüzüne verilen isimdir.

Peki bir web sitesi nasıl özgün olur? Binlerce web sitesinin olduğu internet ortamında sizin farkınız ne olacak?

Web sitenizin pazarlama canavarı olmasını istiyorsanız bir çok kriteri gözden geçirmelisiniz.

Yetenekli ekibimiz, Kocaeli'de web tasarım ihtiyaçlarınızı karşılamanızı sağlayacak profesyonel ve özel web sayfaları oluşturmak için sizleri bekliyor.. Marjin.NET Kocaeli'de web tasarım konusunda iddaalı.